02146076082

خرید، فروش و قیمت فیلتر شنی

 بهترین قیمت فیلتر شنی فلزی ساخت شرکت اطلس آب   

فیلتر شنی جهت رفع کدورت و زلال سازی آب با کاربرد آشامیدنی و صنعتی یکی از تجهیزات بسیار مهم می باشد. که این روزها در صنعت آب و فاضلاب کاربرد فراوانی پیدا کرده است. فیلتر شنی این توانایی را دارد. که املاح جامد درون آب را تا 100میکرون را از آب به  جدا کند. با توجه به نوع آب و استفاده آن می توان از مدل های مختلف فیلتر استفاده کرد که با توجه به نوع کیفیت خروجی آن نوع مدل آن نیز متفاوت می باشد.

بنا به درخواست هر صنعت به صورت جداگانه طراحی و ساخته می شود. ولی به عنوان مثال در بعضی از صنایع همچون دارو سازی و صنایع غذای حساسیت آب تولیدی بالا می باشد. معمولا از در ساخت فیلتر شنی متریالی استفاده می شود. که در هنگام تماس آب با مخزن از نظر زنگ زدن و رسوب در خروجی مشکلی ایجاد نشود. که معمولا برای صنایع این چنینی از مخازن با متریال SS 316 و یا پلاستیکی استفاده می شود. تمامی مخازن استیل که جهت صنایع دارویی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. می بایست از آلیاژ با گرید غذایی و دو پولیش باشد. در غیر این صورت می بایست فیلتر شنی FRP باشد.

ولی صنایع که خروجی آب از دستگاه از نظر کیفیت در درجه کمتری می باشد مثل استخر شنا و یا تصفیه آب با گرید صنعتی و یا فاضلاب معمولا از نوع فلزی و یا گالوانیزه استفاده می شود. که نوع فلزی آن با سه لایه رنگ اپوکسی با گرید آشامیدنی پوشش داده شده است. تا در برابر خورندگی در زمان تماس آب با فلز جلوگیری به عمل بیاورد. تمامی فیلتر شنی فلزی ساخت شرکت اطلس آب قبل از رنگ آمیزی سطح آن کاملا سند بلاست می شود. تا پوشش رنگ بر سطح فلز به خوبی صورت بپذیرد.

 

  7 نکته مهم در خرید و قیمت فیلتر شنی 

همواره یکی از مشکلات در خرید فیلتر شنی عدم اطلاعات کافی هنگام خرید می باشد. و با توجه به سازنده های زیاد و مدل های مختلف و همچنین اختلاف فراوان در قیمت فیلتر شنی دانستن چند مورد ضروری می باشد که هم در مشخص شدن قیمت فیلتر شنی و هم نوع دستگاه بسیار مهم می باشد. و با دانستن این موارد و اعلام به شرکت سازنده می توان یک دستگاه خوب خریداری کرد.

1- موارد استفاده فیلتر شنی

 همواره در خرید فیلتر شنی می بایست به این نکته اساسی توجه داشت که مورد استفاده فیلتر شنی در کدام ضمینه می باشد. (استخر- صنعتی) و میزان ظرفیت آب مصرفی و نوع آب بسیار مهم می باشد.

2- ظرفیت فیلتر شنی

برای تعیین ظرفیت دستگاه سرعت خطی آب بسیار مهم می باشد به گونه ای که این عدد در فیلتر شنی که در استخر استفاده می شود. 10 در نظر گرفته می شود. و اگر حجم استخر 100 متر مکعب باشد. در 10 ساعت زمان سیر کوله می بایست تمامی آب استخر یک بار از فیلتر شنی گذر کند. ولی در مواقعی که از فیلتر جهت پیش تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده شود با توجه به میزان کدورت و املاح آب این عدد متغیر می باشد. و معمولا سرعت خطی 8 در نظر گرفته می شود.

3- ورق و نوع آلیاژ

در قیمت فیلتر شنی نوع ورق مورد استفاده بسیار مهم می باشد. و بستگی دارد به نوع استفاده از فیلتر شنی به گونه ای که اگر فیلتر شنی کاربرد صنعتی دارد عمدتا" از ورق با آلیاژ ST37 استفاده می شود و پوشش رنگ آمیزی آن از سه لایه رنگ اپوکسی پوشش داده می شود. ولی در مواقعی که استفاده فیلتر در استخر شنا می باشد از نوع فیلتر شنی گالوانیزه استفاده می شود. تا با توجه به کلر زنی آب استخر مقاومت لازم را هنگام تماس با کلر داشته باشد.

4- نوع رنگ آمیزی

با توجه به این که فیلتر شنی در مجاورت مستقیم با آب قرار دارد و یکی از مشکلات اصلی آن ایجاد زنگ زدگی و پوسیدگی مخزن پس از گذشت زمان می باشد. رنگ آمیزی یکی از موارد بسیار مهم در زمان ساخت فیلتر می باشد. از موارد بسیار مهم قبل از رنگ آمیزی می بایست مورد توجه قرار گیرد. سند بلاست می باشد که تمامی دستگاه ساخت شرکت اطلس آب با رعایت استاندارد سند بلاست ( SA 2.1.2) می باشد. و مراحل رنگ آمیزی داخلی با سه لایه رنگ  (آستر. زینگ ریچ. اپوکسی) و رنگ خارجی هم ( آستر زیر کار . رنگ اپوکسی) پوشش داده می شود. لازم به یاد آوری می باشد تمامی رنگ های مورد استفاده در شرکت اطلس آب از برترین برند های سازنده داخلی با رعایت تمامی استانداردهای اعلام شده از سوی سازنده رنگ می باشد. که از جمله مهمترین آنها می توان به فاصله زمانی بین هر لایه رنگ اشاره کرد.

5-  نوع لوله کشی

 با توجه به نوع استفاده از فیلتر شنی متفاوت می باشد. معمولا در مواقعی که از فیلتر شنی جهت تصفیه آب استخر استفاده شود. بهتر است از لوله کشی به صورت 4 فلکه و شیر آلات به صورت دستی و توسط اپراتور صورت بپذیرد. ولی در مواقعی که راهبر وجود ندارد استفاده از نوع لوله کشی اتوماتیک پیشنهاد می گردد. قیمت فیلتر شنی با شیر تمام اتوماتیک گرانتر از سایر مدل ها می باشد. لازم به یاد آوری می باشد که نوع اتوماتیک قابلیت برنامه ریزی هم به صورت زمانی و جریانی می باشد.

6- سنگ سیلیس

یکی از اجزای مهم تشکیل دهنده هر فیلتر شنی می توان از سنگ سیلیس نام برد. که در عملکرد بهینه فیلتر شنی و کیفیت بهتر آب خروجی تاثیر مستقیم دارد. بهترین نوع سنگ سیلیس برای تصفیه آب نوع ممتاز با خلوص 99% می باشد. در 3 سایز مختلف درون مخزن ریخته می شود. که در همین صفحه و در بخش سنگ سیلیس بیشتر به ان پرداخته خواهد شد.

7- نازل فیلتر شنی

برای جلو گیری از هدر رفت سنگ سیلیس در ورودی و خروجی فیلتر شنی از نازل استفاده می شود. که با توجه به نوع و استفاده فیلتر نوع نازل آن انتخاب می شود. تمامی نازل های نصب شده روی فیلتر شنی ساخت شرکت اطلس آب از مواد پلاستیک فشرده PP یا همان کوپلیمر می باشد. با توجه به حجم فیلتر شنی تعداد نازل برای هر 1متر مربع تعداد 140عدد سایز1.2 اینچ در نظر گرفته می شود.

 

فیلتر-شنی 

مزایای خرید و استفاده از فیلتر شنی اطلس آب ؟

شرکت اطلس آب با 3 دهه تجربه مفید و با داشتن کارخانه مجهز به طراحی و ساخت انواع سیستم های نوین تصفیه آب و فاضلاب با همکاری کادری مجرب و اشراف کامل به پارامترهای کیفی آب و بهبود و بهینه کردن آب اقدام به محاسبه، طراحی ، تولید، انواع فیلتر شنی جهت فیلتراسیون آب استخر و سیستم های تصفیه آب نموده است.

1- رعایت استاندارد ASME در طراحی و ساخت  

2- کنترل کیفیت       

3- بهترین قیمت فروش

4- استفاده از بهترین متریال ساخت

5- مشاوره و کارشناسی از خرید تا نصب و راه اندازی

6- کمترین زمان تحویل

7- امکان بازدید از مراحل ساخت

8- گارانتی 18 ماهه و 10 سال خدمات پس از فروش

9- نصب و راه اندازی  توسط شرکت به درخواست خریدار

10- ارایه دفترچه نصب و راه اندازی

11- آموزش رایگان  جهت نصب و راه اندازی توسط خریدار

  مشخصات فنی فیلتر شنی فلزی ساخت شرکت اطلس آب

   1- طراحی طبق استاندارد ASME

   2-  ورق با آلیاژ ST37  فولاد مبارکه

   3- جوشکاری مخازن از داخل و بیرون

   4- الکترود جوشکاری 6013-7018

   5- اجرای سند بلاست با استاندارد SA2.1.2

    6- پوشش 3 لایه رنگ داخلی: زینگ ریچ . میانی. پلی آمید

    7- پوشش رنگ خارجی: زینگ ریچ . میانی . پلی اورتان

    8-  ضخامت رنگ: 180 میکرون

     9- لوله کشی : گالوانیزه و یا UPVC

    10- نوع شیر: چهار فلکه (خطی- موازی)

    11- سنگ سیلیس با خلوص 99 درصد

    12-  دیفیوزر آب جمع کن و آب پخش کن پلاستیک فشرده

    13- شیر هوا گیری

    14- گیج نشانگر فشار

    15- شیر تخلیه اضطراری

تمامی موارد ذکر شده با توجه به نوع درخواست مشتری به صورت مشخصات فنی و در یک پروپوزال کامل ارایه می شود.

این شرکت متعهد به این نکته می باشد. که تمامی تجربیات خود در این خصوص  جهت بهینه کردن کیفیت تصفیه انواع آب و همچنین مشاوره ،خرید، نصب و راه اندازی فیلتر شنی  را در اختیار خریدارن محترم قرار دهد.

  محاسبه و طراحی فیلتر شنی

 برای داشتن یک عملکرد خوب در فیلتر شنی نیاز به محاسبه و طراحی دقیق می‌باشد. تمامی سازنده‌ها و طراحان همواره برای محاسبه فیلتر شنی نیاز به دو آیتم بسیار مهم دارند. آن دو پارامتر شامل  NTUکه همون کدورت می‌باشد و به معنی وجود تمامی مواد جامد معلق درون آب می‌باشد. پارامتر بعدی جهت طراحی فیلتر شنی TSS می‌باشد. این پارامتر عمدتاً برای مواقعی که از آب برای پرورش ماهی می‌شود. از نفوذ نور خورشید به آب جلوگیری می‌کند. و عدم نور خورشید در آب باعث کند شدن رشد آبزیان پرورشی می‌شود. وجود TSS بالا در آب همچنین باعث گرفتگی در لوله‌های انتقال آب پمپ‌های فشار قوی در ورودی تصفیه خانه‌ها می‌باشد ایجاد مشکلات جدی به دلیل اینکه ذرات معلق در آب انرژی خورشیدی را جذب می‌کنند. در دستگاه فیلتر شنی نیز باعث بروز مشکلات عدیده‌ای می‌شود.

کدورت آب یا همان NTU یکی از مهم‌ترین پارامترهای کیفیت آب به شمار می‌رود که نشان دهنده مقدارآلودگی آب و مانع برزگی بر سر گذر نور از آب به لایه‌های پایین می‌شود. و همچنین باعث کدورت بالای آب میشود. بالا بودن این آیتم نه تنها باعث تغییر شکل ظاهری آب می‌شود بلکه ارتباط مستقیمی با آلودگی میکروبی آب نیز دارد و به همین دلیل یکی از فاکتورهای اساسی در طراحی فیلتر شنی محسوب می‌شود. سوالی که پیش می‌آید این است که NTU مورد نظر باید حداقل چند باشد که این عدد را  5NTUدر نظر گرفتند. و اگر عدد از این بالاتر باشد استانداردهای ارائه شده توسط بهداشت جهانی از نظر میزان آلودگی میکروبی در سطح غیر استانداردی می‌باشد و طعم آن نیز مناسب جهت شرب نیست

سرعت خطی چهار نوع سرعت خطی جهت طراحی فیلتر شنی در نظر گرفته می‌شود که با توجه به نوع آب و حجم فیلتر شنی این عدد نیز متغیر می‌باشد. معمولاً طراحان سرعت خطی ۱۰ تا ۱۵ متر مکعب بر ساعت را در زمانی که NTU  5 باشد در طراحی فیلتر شنی محاسبه می‌کنند. ولی اگر فیلتر شنی جهت فیلتراسیون پساب آب تصفیه خانه‌ها باشد این عدد را معمولاً ۱۰ متر مکعب بر متر مربع در نظر می‌گیرند. همانگونه که در این مطلب به آن اشاره کردیم داشتن این سه پارامتر در طراحی و محاسبه فیلتر شنی نقش اساسی را دارند.

انواع فیلتر شنی از لحاظ تصفیه

عمدتاً فیلترهای شنی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند در سه دسته تقسیم بندی می‌شوند.

فیلتر شنی آهسته

فیلتر شنی آهسته (sIow sand filter)  بدون اضافه کردن مواد منعقد کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند.عملکرد این فیلتر شنی با فیلتر شنی تند کاملاً متفاوت می‌باشد و جریان سرعت آب در این فیلتر به آهستگی صورت می‌پذیرد. در این فیلترها فعالیت بیولوژیکی بیشتر می‌شود به طوری که چند روز بعد از فعالیت‌ها باعث ایجاد لایه‌های بیولوژیکی بر سطح بستر می‌شود و می‌توان باکتری‌های زیادی را از بین برد از این مدل فیلترها عمدتاً در تصفیه آب‌های خام و تولید آب شرب در ظرفیت بالا استفاده می‌شود عمدتاً عمق این فیلترها بین ۱ تا ۲ متر می‌باشد به اندازه آن با توجه به ورودی و دبی مشخص می‌گردد. از معایب این فیلترها می‌توان به قدرت کم در انجام عمل فیراسیون کرد و به همین دلیل می‌بایست سطح بیشتری در طراحی در نظر گرفت و یکی از دلایلی که در اکثر موارد جای خود را به فیلترهای تحت فشار شنی داده‌اند نیز همین مورد می‌باشد.

فیلتر شنی تحت فشار

از پرکاربردترین نوع فیلتر شنی می‌توان به فیلتر شنی تحت فشار که کاربرد وسیعی در صنایع تصفیه آب و فاضلاب  استخرهای شنا و تفریحی و صنایع مربوطه دارد. این مدل از فیلترهای شنی سریال متفاوت با توجه به نوع استفاده آن در دو مدل عمودی و افقی طراحی و ساخته می‌شود ولی متداول ‌ترین نوع آن از آلیاژ کربن استیل ST37 یا همان ورق فولادی و در بعضی مواقع نیز از ورق گالوانیزه گرم می‌باشد. طراحی این نوع از فیلترهای شنی به گونه‌ای می‌باشد که عدسی‌های بالا و پایین آن به روش دبل دیش طراحی میشود. که باعث شستن درون فیلتر و عملکرد بهتر فیلتراسیون می‌باشد. در فیلترهای شنی تحت فشار فلزی عمدتاً از پوشش‌های مقاوم در برابر خوردگی و آلایندگی‌های آب رنگ آمیزی می‌شوند. تمامی فیلترهای شنی ساخت شرکت اطلس آب با توجه به حساسیت بالا در طراحی و ساخت قبل از رنگ آمیزی کاملا مطابق با استاندارد SA2.1.2 سندبلاس می‌شود و یک لایه قسمت کربن شده فلز برداشته می‌شود. و با توجه به خلل و فرجی که در سطح ورق ایجاد می‌شود باعث می‌شود که زمان رنگ آمیزی به طور یکنواخت و کاملا مقاوم در برابر خوردگی لایه رنگ ایجاد شود فشارفیلتر شنی  ساخت شرکت اطلس آب از سه لایه رنگ اپوکسی زیر کار میانه رویی به ضخامت ۲۵۰ میکرون رنگ آمیزی می‌شود.

فیلتر شنی سریع

فیلتر شنی سریع واحدهای تحت فشاری هستند که به صورت موازی و چند گانه آب را انتقال می‌دهند و مساحت نسبتاً کمی نیاز دارند. معمولاً در طراحی این مدل از فیلتر شنی از فولاد استیل و یا مخازن FRP استفاده می‌شود استفاده این نوع از فیلترها در آب معدنی به دلیل شفاف‌ سازی بالا آب استفاده می‌شود. این مدل از فیلترها همواره باید به صورت دائم جریان آب در عمل تصفیه به طور ناگهانی کاهش پیدا نکند. ولی از معایب این فیلترها می‌توان به تعمیر و نگهداری آن  اشاره کرد.  این مدل از فیلترها در مقایسه با نوع قبلی از قیمت بیشتری برخوردار است. تفاوت بین این دو صرفاً مسئله سرعت در تصفیه آب نیست بلکه ملاک و مفهوم اساسی درمان می‌باشد فیلتراسیون شنا آهسته در اصل یک فرایند بیولوژیکی محسوب می‌شود در حالی که فیلتراسیون سریع یک فرایند فیزیکی محاسبه می‌شود.

لیست قیمت فیلتر شنی

همواره یکی از مشکلات اصلی انتخاب نوع و قیمت فیلتر شنی می باشد. که با توجه به نوسانات قیمت و همچنین تعداد سازندگان و عدم داشتن قیمت مشخص برای خریدارن کمی گمراه کننده می باشد. از آنجایی که بنا به درخواست مشتری از قبیل متفاوت بودن ظرفیت و ضخامت ورق و یا نوع لوله کشی و همچنین کیفیت سنگ سیلیس در کنار تعداد مختلف مدل های فیلتر شنی تهیه لیست قیمت فیلتر شنی و نوع انتخاب آن برای خریدارن هم کمی گمراه کننده می باشد. و همواره برای خرید فیلتر شنی می بایست از سازنده مشاوره گرفته شود. تا بتوان یک دستگاه با توجه به نوع تصفیه و مقدار خروجی آن خریداری کرد. با توجه به نواسانات قیمت ورق و تجهیزات داشتن لیست قیمت فیلتر شنی ثابت همواره امکان پذیر نمیباشد. ولی با توجه به 7  نکته اساسی که در بالا به آن اشاره شد. می توان انتخاب بهتری داشت.

خریدار می تواند از کارخانه در زمان ساخت و یا نوع آماده فیلتر شنی با هماهنگی با شرکت بازدید به عمل بیاورد. تا از خرید یک محصول خوب اطمینان حاصل نماید. شرکت این تعهد را به خریداران می دهد همواره از زمان خرید و اعلام قیمت فیلتر شنی تا هنگام نصب و راه اندازی چه از سوی این نصاب از طرف شرکت باشد. چه نصاب خریدار همواره اطلاعات کافی را در اختیار خریدار قرار دهد. و در زمان بهره برداری هر گونه سوال پیش آمده برای خریدار را پاسخگو باشد. خریدارن که به صورت کلی و تعداد بالا قصد خرید داشته باشند. همواره می توانند. از لیست قیمت فیلتر شنی با درصد تخفیف استفاده کنند. یکی دیگر از مشکلاتی که در تهیه لیست قیمت فیلتر شنی سازندگان با آن روبرو هستن متفاوت بودن نوع طراحی و کاربرد گوناگون آن می باشد, که تهیه یک لیست مشخص را مشکل کرده است.

جدول فیلتر شنی

جهت سهولت در انتخاب فیلتر شنی فلزی ساخت شرکت اطلس آب می توانید از جدول فیلتر شنی با توجه به میزان دبی آب مصرفی فیلتر مورد نیاز را انتخاب کنید. برای انتخاب از جدول فیلتر شنی می توانید. با توجه به حجم آب مورد نیاز تصفیه با توجه به گذر آب بر ساعت میتوان نوع فیلتر را انتخاب کرد. 

 

 

 

سازنده فیلتر شنی

شرکت اطلس آب سازنده فیلتر شنی و تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب با پشوانه به کارخانه مجهز به تجهیزات ساخت و طراحی اقدام به طراحی انواع فیلتر شنی در مدل های مختلف و در جهت تصفیه انواع آب با کاربرد آشامیدنی و صنعتی همواره خود را ملزم به داشتن دانش به روز و ارایه محصول درجه یک این شرکت در تمامی مراحل طراحی و ساخت انتخاب (ضخامت ورق ,آلیاژ ورق, جوشکاری , رنگ آمیزی, لوله کشی) با رعایت موارد استاندارد ASME  و بنا به درخواست مشتری و مطابق با نوع استفاده آن می باشد. به گونه ای که جهت هر کدام از صنایع و با توجه به نوع مصرف و استاندارد آب مورد نیاز ساخت فیلتر شنی طراحی و ساخته می شود. این شرکت با 3 دهه تجربه مفید توانسته است رضایت بسیاری از کارفرما و پیمانکاران فعال در ضمینه تصفیه آب و فاضلاب را در رده سازنده فیلتر شنی کسب نماید. همواره هدف این شرکت کسب رضایت مشتری و ارایه یک محصول خوب با رعایت تمامی استاندارد به روز می باشد. تا بتواند فیلتر با با طول عمر بالا و بهترین کیفیت آب را در خروجی فیلتر ارایه دهد.

ساخت فیلتر شنی

قبل از طراحی و ساخت فیلتر شنی نیاز به دانستن یکسری از نکات و رعایت اصولی آنها هنگام طراحی می باشد. در زمان ساخت می بایست به این نکته اساسی توجه داشت که قرار است فیلتر شنی جهت چه کاربری و چه نوع آب استفاده شود. تا با رعایت نکات استاندارد آن صنعت بتوان یک فیلتر خوب و با بالاترین کیفیت و کاربرد را طراحی و به مراحل ساخت رساند. همانگونه که از فیلتر شنی در صنایع همچون تصفیه آب فاضلاب و تصفیه آب استخر کاربرد دارد. و با توجه به نیاز به کیفیت بالا در هر کدام از موارد و متفاوت بود. کاربرد آنها نوع متریال مورد استفاده نیز با یکدیگر فرق  دارند. و همواره در نظر گرفتن دو مورد از پارامتر آب از جمله NTU و همچنینی TSS در طراحی و ساخت بسیار مهم می باشد. با توجه به آشنا نبودن به نکات فنی در زمان ساخت فیلتر شنی همواره باعث می شوند. که بعد از نصب و راه اندازی در تولید آب مشکلاتی ایجاد شود.

شرکت اطلس آب قبل از اقدام به طراحی و ساخت فیلتر شنی یکسری سوالات در این خصوص را از خریداران مورد توجه قرار می دهد که از جمله مهمترین می توان به نوع مصرف و مقدار مصرف آب در ساعت اشاره کرد. تا هم فیلتر شنی با قابلیت تحمل فشار مورد نیاز و همچنین میزان دبی خروجی مورد نظر طراحی و ساخته شود. از مهمترین نکاتی که در ساخت فیلتر شنی می بایست مورد توجه قرار گیرد.نوع لوله کشی دستگاه می باشد. به طوری بنا به درخواست مشتری هم می توان به صورت دستی و هم به صورت

 اتوماتیک طراحی و اجرا کرد. در مواقعی که جهت بهره برداری مشکل اپراتور دارند از لوله کشی و شیر با قابلیت برنامه ریزی و اتوماتیک استفاده می شود.

یاد آوری این نکته مهم می باشد که شیر های اتوماتیک در نوع جریانی و اتوماتیک می باشد. و در مواقعی که به صورت دستی می باشد به صورت 4 فلکه می باشد هم می توان به حالت خطی و هم موازی لوله کشی گردد. در ادامه به بعضی از موارد مهم در طراحی و ساخت فیلتر شنی اشاره می شود.

 

در زمان خرید فیلتر شنی از شرکت اطلس آب می توان از تمامی مراحل ساخت از این شرکت بازدید به عمل آورید

لوله کشی فیلتر شنی

با توجه حجم و ظرفیت فیلتر شنی و همچنین مقدار دبی پمپ انتقال آب و سرعت خطی سایز لوله کشی شیر آلات آن محاسبه می گردد. بعد از محاسبه حجم و ظرفیت بهتر می باشد یک سایز بالا تر در نظر گرفته شود تا در زمان کار فیلتر شنی بتوان به صورت یک پارچه انتقال آب صورت گیرد. برای نوع فلزی بیشتر از نوع 4 فلکه و نوع FRP  از شیر با قابلیت برنامه ریزی و یا دستی انتخاب می کنند. لازم به یاد آوری می باشد. که نوع شیر دستی فیلتر شنی به دو حالت می تواند باشد. هم به صورت 4 فلکه و نوع شیر چند حالته شرکت اطلس آب با توجه به نوع انتخاب و نیاز خریدار اقدام به انجام لوله کشی می نماید. تمامی شیر ها دارای بخش ورودی, خروجی, بگواش می باشند.

 بهترین نوع لوله کشی فیلتر شنی جنس UPVC می باشد. که از نظر قیمت نیز گرانترین میباشد. و از لحاظ مقاومت در برابر خورندگی نیز از مقاومت بالاتری برخوردار می باشد. انتخاب بعدی از نظر قیمتی و کارایی می تواند لوله کشی گالوانیزه باشد. که عمدتا" در مناطقی که آب دارای TDS بالا نمیباشد. گزینه مناسبی از نظر قیمتی می باشد. یکی دیگر از امتیازات این مدل از شیر فیلتر شنی و لوله کشی آن میتوان به در دسترس بودن آن اشاره کرد. که در صورت نیاز به تعویض در مقایسه با نوع UPVC در دسترس تر می باشد.

شیر اتوماتیک فیلتر شنی

شیر دستی فیلتر شنی

شیر برقی فیلتر شنی

قیمت شیر فیلتر شنی

                      سیلیس فیلتر شنی

برای عملکرد بهتر فیلتر شنی یکی از نکات بسیار مهم که می بایست به آن توجه زیادی داشت انتخاب نوع سنگ سیلیس می باشد. که با توجه به نوع و عملکرد آن متفاوت می باشد. یکی از پر کاربرد ترین هم از نظر قیمت و هم عملکرد و طول عمر می توان از سنگ سیلیس نام برد. ولی در انتخاب آن می بایست به چند نکته اساسی و مهم توجه ویژه داشت که مهمترین آن خلوص  فیلتر شنی می باشد.

از نظر درجه بندی  (درجه1. درجه2. ممتاز) می باشد. یکی از سوالاتی که همواره مورد توجه  می باشد, فرق بین 3 موارد فوق می باشد. که همواره انتخاب نوع ممتاز باعث عملکرد بهتر فیلترشنی می شود. چرا که هر گاه از نوع سنگ سیلیس ممتاز استفاده شود باعث میشود آب خروجی از دستگاه با کیفیت بالاتری داشته باشد. و هم زمان بگواش اولیه فیلتر شنی با کمترین هدر رفت آب و کمترین زمان صورت گیرد. 

               

 قیمت سیلیس فیلتر شنی

با توجه به نواسان قیمت کرایه حمل و نقل و قیمت معادن سنگ همواره قیمت سیلیس فیلتر شنی دارای لیست مشخصی نمی باشد. و قیمت به صورت روزانه به خریداران اعلام می شود. ولی یاد آوری نکات زیر برای سهولت در انتخاب  نوع و قیمت سیلیس فیلتر شنی به خریداران یاد آوری می شود. از نظر کیفیت می توان گفت سنگ سیلیس ممتاز با خلوص 99 درصد از همه گرانتر می باشد.

با توجه به معادن گسترده که سنگ سیلیس از آنها استخراج می شوند. کیفیت و درجه بندی خلوص آنها نیز متفاوت می باشد. همواره بهترین نوع سنگ سیلیس از معادن همدان استخراج می شوند. که از نظر کیفیت در مقایسه با سایر معادن از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. بعد از سنگ سیلیس همدان معادن سنگ سمنان نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند.

زمان تعویض سنگ سیلیس فیلتر شنی

زمان تعویض سنگ سیلیس به عوامل متعددی بستگی دارد. که می توان از کیفیت آب خروجی این زمان را به خوبی تشخیص داد. با توجه به این موضوع که کیفیت اب خروجی از فیلتر شنی ارتباط مستقیم با کیفیت و طول عمر سنگ سیلیس دارد. همواره این موضوع می بایست از سوی دارندگان فیلتر شنی به خوبی بررسی شود. از آنجایی که با توجه به سایش سنگ سیلیس با هم هنگام عمل تصفیه و یا بگواش باعث می شود. که سنگ سیلیس به حالت گروی در بیاید. که این خود یکی از نکاتی می باشد که باعث میشود. املاح به خوبی در بستر سنگ سیلیس جذب نشود. کروی شدن سنگ سیلیس همچنین باعث میشود. که در خروجی فیلتر شنی با افت فشار روبرو شویم برای زمان تعویض سنگ سیلیس می بایست همواره میزان گذر آب از فیلتر شنی و کیفیت آب خروجی را مورد نظر داشت و اگر این مشکلات با توجه به اطمینان از درست و اصولی بودن بگواش و زمان آن اگر برطرف نشد. زمان تعویض سنگ سیلیس فرا رسیده است در مواقعی که اگر موارد فوق به خوبی رعایت شود. و همچنین نوع سنگ سیلیس و کیفیت ان از نوع ممتاز باشد. طول عمر مفید سنگ سیلیس با توجه به استفاده مداوم از فیلتر شنی چیزی بین 3تا 5 سال میباشد.

نازل فیلتر شنی

نازل فیلتر شنی  یا همان دیفیوزر جهت جلوگیری از خروج  سنگ سیلیس و یکنواخت کردن آب هنگام آب هنگام کارکرد مخزن شنی و یکی از قطعات همراه فیلتر شنی می باشد. و استفاده نوع و به کار گیری آن درون فیلتر شنی خود دارای رعایت یک سری نکات فنی می باشد. 

رعایت آن از اهمیت بسیاری در عملکرد مطلوب سیستم فیلتراسیون آب می باشد. شیار این مدل از نازل ها 0.5 می باشد. سایز این نازل ها معمولا" از 1.2 اینچ تا 1 اینچ در فیلتر شنی تحت فشار می باشد. که بیشترین استفاده آن 1.2 اینچ می باشد. مدل اینگونه از نازل ها عمدتا" قارچی می باشد. تعداد و نوع آن بستگی به نوع فیلتر شنی و استفاده آن در صنایع مختلف دارد. عمدتا" در فیلتر که جهت تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار می گیرند. از نوع پلاستیک فشرده و که عمدتا" از مواد کوپلیمری به صورت تزریقی می باشد استفاده می شود. ولی در مواقعی که از فیلتر به عنوان فیلتر کربنی استفاده میشود. و میزان کربن درون مخزن زیاد می باشد بهتر می باشد از نوع نازل فیلتر شنی برنجی استفاده می شود. که این پیشنهاد همواره از سوی بخش فنی شرکت اطلس آب به خریداران می باشد. که علت آن نیز این می باشد. که وقتی از نازل برنجی استفاده شود باعث می شود. که فیلتر این توانایی را داشته باشد. که به آن بخار تزریق شود.

با این کار بتوان کربنی را که اشباع شده است را احیا کرد. هر گاه از فیلتر شنی در صنایع دارویی و غذایی استفاده شود. بهتر می باشد. که از نازل استیل استفاده شود. در مخازن که ضخامت ورق آنها بالا می باشد. این مدل از نازل ها قابلیت نصب مستقیم به روی صفحه نازل و پیچ کردن از زیر صفحه نازل در مخازن با قطر بالا که به زیر صفحه نازل در دسترس باشد. و در مخازن کوچک به وسیله یک بوشن قابلیت نصب را دارا هست.

طریقه نصب فیلتر شنی

برای عملکرد بهینه فیلتر شنی می بایست به یک سری نکات را مورد توجه قرار داد که از جمله مهمترین آنها می توان به طریقه نصب فیلتر شنی اشاره کرد. که می بایست یکسری نکات را رعایت کرد. این شرکت به همراه دستگاه ارایه شده یک دفترچه هم ارایه می کند. که با توجه به رعایت نکات یاد آوری شده روش طریقه نصب فیلترشنی را راحت تر می کند.

 • در ابتدا می بایست ابتدا محل نصب فیلتر را مشخص کرد به گونه ای که دور فیلتر به خوبی خالی باشد. تا زمان تعویض سیلیس با مشکل مواجه نشود.
 •  می بایست نزدیک به پمپ انتقال آب باشد و با کمترین زانو نصب گردد. تا از شکست فشار جلوگیری شود.
 • در صورتیکه فیلتر شنی جهت تصفیه آب استخر می باشد. می بایست تزریق کلر بعد از فیلتر صورت بگیرد.
 • رعایت دانه بندی هنگام ریختن سنگ سیلیس یکی از اصلی ترین نکات نصب فیلتر شنی می باشد. که به ترتیب ابتدا درشت به روی نازل ها. بعد دانه بندی متوسط. در انتها و روی مخزن سایز ریز ریخته شود.
 • بستن فلنج بالا به همراه واشر و سفت کردن پیچ ها به ترتیب رو به روی هم تا به خوبی آب بندی شود. سپس شیر هوا گیری را باز کرده تا هوای داخل مخزن به خوبی تخلیه شود.
 • یکی از نکاتی که در طریقه نصب فیلتر شنی می بایست به خوبی به آن توجه شود بگواش فیلتر شنی می باشد. بگواش ابتدایی تا زمانی که سیلیس به خوبی شسته شود. و در خروجی بگواش آب زلال و شفاف شود باید ادامه پیدا کند.
 • اگر در فیلتر شنی از شیر چند حالته استفاده میشود. پس از بگواش می بایست حالت فیلتر در وضعیت شستشوی سریع قرار گیرد چرا که با توجه به داشتن خاک سیلیس این کار باعث میشود. از ورود خاک به استخر جلوگیری شود. در فیلتر شنی که به صورت 4 فلکه لوله کشی شده است هم  می توان با بازکردن در پوشی که در سر سه راه قرار دارد این کار را کرد.
 • پس از بگواش کامل و اطمینان از شستشوی فیلتر شنی می بایست جهت شیر را تغییر داد و فیلتر را در حالت تصفیه قرار داد.
 • برای بهتر متوجه شدن زمان بگواش فیلتر شنی بهتر می باشد که در ورودی و خروجی  فیلتر شنی یک گیج نشانگر فشار نصب شود. تا با اختلاف فشار در دو قسمت ورودی و خروجی بتوان زمان بگواش فیلترشنی را به خوبی تشخیص داد.

 طرز کار فیلتر شنی

برای استفاده بهینه  فیلتر شنی می بایست آشنایی کامل به نوع طرز کار فیلتر شنی داشت. که یکی از این موارد آشنایی کامل به طرز کار فیلتر شنی می باشد. عمده فیلتر شنی ها به صورت تحت فشار طراحی میشوند. جهت عملکرد بهینه فیلتر شنی بهترین فشار برای کارکرد فشار 3 بار می باشد. وقتی فشار بالاتر باشد باعث می شود. که املاح از بستر فیلتر شنی گذر کند. طرز کار فیلتر شنی بسیار ساده می باشد. به گونه ای که به وسیله یک صفحه نازل با دو قسمت جدا از هم تقسیم می شود. بر روی صفحه تحتانی که صفحه نازل نیز گفته میشود.

نازل های آب جمع کن قرار دارد و باعث میشود. در زمان تصفیه و سرویس آب به صورت یکنواخت خارج گردد. در عمل سرویس یا زمان تصفیه آب از قسمت بالایی فیلتر شنی تحت فشار وارد می شود. و به وسیله نازل های آب پخش کن به روی بستر سنگ سیلیس به صورت یکنواخت پخش میشود. نازل های فیلتر شنی نقش بسیار مهمی در عملکرد فیلتر شنی دارا می باشند.

به گونه ای که انتخاب محل نصب آنها در مخزن فیلترشنی باعث میشود که راندمان تصفیه فیلتر شنی بالاتر برود. و همانگونه که در بالا نیز به آن اشاره شد روی مخزن فیلتر شنی با سنگ سیلیس دانه بندی ریز پوشانده شده است و املاح معلق و شناور درون آب در این بستر دانه ریز به جا می ماند.. و پس از گذر آب  از بستر سنگ سیلیس از قسمت تحتانی فیلتر خارج می شود. این عمل تا زمانی که در گیج نشانگر فشار بالای فیلتر شنی اختلاف فشار نمایان شد ادامه پیدا می کند. وقتی این عمل صورت گرفت به راحتی میتوان با تغییر مسیر جهت آب فیلتر را از این وضعیت تصفیه به وضعیت سرویس تغییر داد. هر بار که در آب خروجی از فیلترشنی با کدورت مواجه شدیم. زمان بگواش فیلتر و تعویض عملکرد فیلتر فرا رسیده است.

بگواش فیلتر شنی

بگواش فیلتر شنی یکی از دو عمل بسیار مهم می باشد. که عمل بگواش را می توان گفت که مکمل عمل تصفیه می باشد. هر گاه که دستگاه در مرحله سرویس می باشد. آب به وسیله فشار پمپ از قسمت بالای فیلتر شنی وارد می شود. ولی در زمان بگواش فیلتر شنی آب از قسمت زیر صفحه نازل به طرف بالا هدایت می شود. و به وسیله نازل فیلتر شنی به صورت یکنواخت و با فشار از بستر سیلیس طرف بالا هدایت می شود و املاح باقی مانده را در لایه های ریز سنگ سیلیس به طرف خروجی فاضلاب هدایت می کند. این عمل تا شفاف شدن کامل آب خروجی از فاضلاب فیلتر می بایست ادامه پیدا کند.

 بهتر می باشد در خروجی از فیلتر و در مسیر انتقال به فاضلاب طوری لوله کشی شود. که آب بگواش به خوبی رویت شود. تا با کم شدن و از بین رفتن کدورت بتوان عمل بگواش فیلتر شنی را خاتمه داد. و فیلتر را آماده مرحله بعد که شستشوی سریع می باشد کرد. در فیلتر شنی که به صورت 4 شیر و فلزی لوله کشی می شود بهتر است از یک شیر بیشتر در قیمت زیر لوله کشی استفاده کرد تا قبل از ورود آب به مسیر برگشت آب باقی مانده در فیلتر را به خوبی تخلیه کرد. تا از ورود کدورت باقی مانده درون فیلتر به طرف خروجی جلوگیری کرد. که انجام صحیح و اصولی آن باعث می شود.

که عملکرد فیلتر شنی نیز به خوبی صورت گیرد. برای انجام صحیح و اصول می بایست یکسری نکات اساسی را به خوبی انجام داد. برای آشنایی با زمان بگواش فیلترشنی می بایست به این موضوع اساسی توجه کرد. که بهتر است برای مطلع شدن از زمان بگواش بهتر می باشد در ورودی و خروجی فیلتر شنی دو عدد گیج تهویه شود. تا با اختلاف فشار 0.5 بار در ورودی و خروجی فیلتر شنی از زمان بگواش اطلاع پیدا کرد. 

یکی از سوالات اساسی که از سوی صاحبان فیلتر شنی همواره مورد سوال قرار میگیرد. زمان و مقدار انجام عمل بگواش می باشد. که به راحتی میتوان از کیفیت آب خروجی به خوبی تشخیص داد. این کار در فیلتر شنی FRP کمی راحت تر می باشد. و این راحتی هم به دلیل داشتن یک شیشه آبنما می باشد. که در قسمت خروجی تهویه شده است که هنگام گذر آب میزان کدورت آب به خوبی نمایان می باشد. 

فیلتر شنی FRP

فیلترهای فایبرگلاس یا همان FRP این روزها به صورت گسترده در صنعت تصفیه آب و فاضلاب ,  و همچنین صنایع دارویی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. دلیل این محبوبیت نیز داشتن یک سری از پارامترهای مثبت در مقایسه با سایر نوع فیلتر شنی می باشد. از مهمترین آنها می توان به وزن کم به راحتی قابل جابجایی می باشد. قیمت مناسب در مقایسه با فیلتر شنی فلزی و یا استنلس استیل و همچنین عدم زنگ زدن و خوردگی بدنه داخلی نیز اشاره کرد. این مدل از فیلترها در دو بخش تشکیل می‌شوند. لایه داخلی و لایه خارجی  لایه داخلی از مواد پلی اتیلن فشرده می باشد که بر روی آن به وسیله الیاف پشم شیشه نواری به طور کامل تابیده شده است که همان بخش فایبرگلاس می باشد. مکانیزم طراحی فیلتر شنی FRP به گونه ای می باشد که قابلیت استفاده  از آن به جای دستگاه سختی گیر رزینی  و همچنین فیلتر کربنی را نیز دارا می باشد. و با توجه به ساختار داخلی فیلتر شنی FRP می توان آن را در دمای آب بالا نیز استفاده کرد.

 •  شرکت اطلس آب این مدل از فیلترها را در سه دسته جدا از هم سایز فیلتر شنی FRPکوچک و متوسط بزرگ و همچنین فیلتر استخریکه معمولاً قطر بالاتر و ارتفاع کمتری در مقایسه با سایر  مدل ها دارد تقسیم بندی نموده است
 • فیلتر شنی FRP می تواند فشاری در حدود ۱۰ بار را تحمل کند. که با توجه به عملکرد بهینه فیلتر بهتر است بین فشار ۳ تا ۴ بار وارد شود تا بتواند املاح معلق محلول درون آب را به خوبی در لایه های سایز ریز سیلیس  جذب نماید.
 • تمامی فیلتر شنی FRP شرکت اطلس آب دارای گواهینامه NSF می باشد که می توان از آنها را به صورت مطمعن در صنایع دارویی و غذایی نیز استفاده کرد.
 • فیلتر شنی FRP قابلیت نصب شیر دستی و اتوماتیک را با توجه به درخواست مشتری و عملکرد آن دارا می باشد.
 • تمامی نازل های آب حمع من و آب پخش کن این فیلترها از مواد پک پلیمر فشرده PP می باشد.

قیمت فیلتر شنیFRP

با توجه به اینکه این مدل از فیلترها وارداتی می‌باشند و همواره نوسان قیمت ارز باعث شده است که قیمت فیلتر شنی FRP به صورت روزانه اعلام شود. ولی در سایز های بزرگ تفاوت قیمت فیلتر شنی FRP ولی در مقایسه با نوع فلزی و یا استنلس استیل ارزان تر بودن آن همواره یکی از دلایل انتخاب فیلتر شنی می باشد. متاسفانه با توجه به واردات بی رویه این فیلتر ها غیر استاندارد بودن اغلب آنها از سوی همکاران قیمت های متفاوتی اعلام می شود. که این مهم خرید فیلتر را برای خریداران مشکل می کند. برای قیمت فیلتر شنی FRP در کنار تفاوت سازنده آن ها چند عامل دیگر نیز دخیل می باشد. که از جمله مهمترین آنها ورودی و خروجی های فیلتر شنی FRP در سر و ته مخزن می باشد.

 ورودی و خروجی در پایین و بالای فیلتر نقش فلنج شارژ و تخلیه سیلیس را نیز اجرا میکند. که همواره نداشتن فلنج شارز و تخلیه یکی از ضعف های این مدل از فیلتر شنی می باشد. که اکثر خریداران با ان مشکل دارند. نوع لوله کشی آن به صورتی که فیلتر شنی با شیر اتوماتیک باشد یا شیر چند حالته دستی می باشد. که هم قابلیت نصب از بالای مخزن و به وسیلیه یک ساید کانکتور می توان در جلو مخزن ان را نصب کرد. در قیمت فیلتر شنی FRP تاثیر مستقیم دارد. تمامی فیلتر شنی ارائه شده توسط این شرکت دارای ۱ سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش می باشد.

 فیلتراسیون آب کشاورزی با فیلتر شنی

یکی از موضوعات مهم در حوزه آب، مدیریت و کیفیت آب در دسترس است. استفاده از فیلتر های شنی برای تصفیه آب در مراکز مختلف صنعتی و خدماتی و حتی کشاورزی بسیار رایج است. فیلتر شنی یا sand filter دستگاهی است که حاوی یک مخزن فلزی یا فایبرگلاس بوده و به کمک شن و ماسه فرایند تصفیه آب را انجام می دهد. فیلترهای مذکور توانایی حذف ذرات جامد و مواد معلق موجود در آب را دارند. همچنین توانایی حذف مواد بیولوژیکی تا اندازه 50 میکرون را فراهم می کنند. یکی از موارد معمول و رایج، فیلتراسیون آب کشاورزی با فیلتر شنی است. 

همانطور که در بالا ذکر کردیم فیلتراسیون آب کشاورزی با فیلتر شنی امری متداول است. در حال حاضر به دلیل محدودیت چشمگیر منابع آبی، کشاورزان نیز در صدد استفاده مجدد از منابع آب هستند. منابع آبی که دوباره و چند باره مورد استفاده قرار می گیرند به طور حتم کیفیت و کارایی لازم را نخواهند داشت. به همین دلیل لازم است از یک سری فیلترها جهت افزایش کیفیت آب بهره مند شد. ناخالصی هایی در این منابع آبی وجود دارد که قطعا موجب آسیب جدی به محصولات کشاورزی خواهد شد. برای این منظور عمدتا از ایستگاه فیلتراسیون برای حذف ناخالصی های آب آبیاری استفاده می کنند. 

ضرورت استفاده از فیلتراسیون آب کشاورزی با فیلتر شنی

فیلتراسیون آب کشاورزی با فیلتر شنی علاوه بر این که مانع از آسیب دیدن محصولات کشاورزی خواهد شد، مانع از بروز آسیب در تجهیزات کشاورزی نیز می شود. به طور مثال آب آبیاری که حاوی ناخالصی است در صورتی که وارد پمپ شود قطعا به پروانه و دیگر اجزای آن صدمه وارد می کند. آسیب دیدن قطعات و تجهیزات آبیاری، عملکرد سیستم آبیاری را تحت تاثیر قرار داده و در نهایت ضرر اصلی متوجه کشاورز خواهد شد. بروز آسیب به ویژه در سیستم آبیاری قطره ای در صورت عدم استفاده از آب آبیاری تصفیه نشده بسیار جدی است.

انواع فیلترهای مورد استفاده در آبیاری

به طور کلی از چهار فیلتر مشخص برای فیلتراسیون آب کشاورزی می توان بهره برد. این چهار فیلتر عبارتند از

- انواع فیلترهای هیدروسیکلونی

- انواع فیلترهای شنی

- انواع فیلترهای دیسکی

- انواع فیلترهای توری 

چگونگی فیلتراسیون آب کشاورزی با فیلتر شنی

 انجام فیلتراسیون آب کشاورزی با فیلتر شنی معمولا توسط مخازنی با همین نام انجام می گیرد. فیلترهای شنی مورد استفاده جهت فیلتراسیون آب کشاورزی دارای مخازنی از جنس فلز، بتن یا فایبرگلاس هستند. فضای داخلی این مخازن توسط دانه های سیلیس در اندازه های مختلف تا ارتفاع مشخصی پر می شود. آب آبیاری پیش از آن که استفاده شود وارد مخزن مذکور می شود. با عبور آب از روی دانه های سیلیس درون مخزن، ناخالصی ها و آلاینده های آب در فضای خالی میان دانه های سیلیس باقی می مانند. در نهایت آب تصفیه شده از دستگاه خارج می شود. آب خروجی از فیلتر شنی، مناسب آبیاری محصولات کشاورزی است. لازم به ذکر است که است.فاده از فیلترهای شنی بهترین و موثرترین روش حذف مواد آلی از آب آبیاری به شمار می روند

فیلتر مناسب برای فیلتراسیون آب کشاورزی

همانطور که ذکر کردیم استفاده از فیلترهای شنی یک روش موثر برای حذف مواد آلی موجود در آب به شمار می روند. به طور کلی برای انجام فیلتراسیون آب کشاورزی با فیلتر شنی توصیه می شود به یک سری موارد خاص توجه نشان داد. از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

-اندازه آلاینده های موجود در آب ورودی

-نوع سیستم آبیاری کشاورزی

- میزان آلاینده های موجود در آب ورودی

- طریقه نگهداری فیلتر

برای فیلتراسیون آب کشاورزی با فیلتر شنی لازم است به موارد بالا دقت شایانی نشان دهید. اطلاع از چگونگی خرید و قیمت فیلتر شنی با برقراری ارتباط با کارشناسان مجموعه تولید کننده امکان پذیر خواهد بود. به خاطر داشته باشید استفاده از فیلتراسیون آب کشاورزی با فیلتر شنی در صورتی که به درستی طراحی شده باشد و نیز به درستی نصب گردد موجب نگهداری بهتر از تجهیزات آبیاری قطره ای خواهد شد. این مهم به ویژه زمانی که از سیستم آبیاری قطره ای استفاده می کنید بیشتر به چشم خواهد آمد. در نهایت یک سیستم آبیاری محافظت شده موجب بهبود عملکرد فرایند آبیاری در کشاورزی می شود.

               

9 / 10
از 749 کاربر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :