021-46076082

فیلتر شنی

9 / 10
از 1075 کاربر

فروش انواع فیلتر شنی در تیر ماه سال 1403 + لیست قیمت + ساخت و تولید کننده فیلتر شنی (شرکت اطلس آب طراح و سازنده انواع فیلتر شنی فلزی مورد استفاده در صنعت آب و فاضلاب با رعایت استاندارد ASME در طراحی و ساخت و ارایه بهترین قیمت

فیلتر شنی(Sand filter)

فیلتر شنی به عنوان پرکاربردترین تجهیزات در جدا سازی املاح معلق و کدورت آب به شمار می آید. (Sand filter) قیمت فیلتر شنی-ساخت فیلتر شنی-محاسبه فیلتر شنی  به عوامل متعددی بستگی دارد. 

 فیلتر شنی قادر به حذف کدورت ذرات معلق فیزیکی موجود در آبها را تا قطر 80 میکرون را دارا می باشند. از فیلتر کربنی جهت حذف مواد رنگی آب بوی و طعم آّب معمولا بعد از فیلتر شنی نصب می گردد. برای شفافیت در رنگ آب استخر یکی از رایج ترین  تصفیه دستگاه فیلتر شنی تحت فشار  می باشد. که با تامین فشار مورد نیاز در حذف کدورت و جدا سازی املاح آب کمک می کند. در فیلتر استخر شنا آب به وسیله پمپ از روی استخر و کف شور استخر به فیلتر تحت فشار هدایت می شود. و پس از تصفیه مجدد به استخر بازگشت داده می شود. اصول سایز دانه بندی سیلیس با مورد وارد مورد استفاده آن مشخص می شود. سایز سیلیس  جهت استخر بین قطر 5/0 تا 5/1 لایه بالای / لایه میانی 5/1 تا 3/ لایه زیر 5 تا 3 میلی متر در نظر گرفته می شود. در کف مخزن نازل فیلتر شنی به یک صفحه جداگانه بنام صفحه نازل متصل می باشند که کار این صفحه جلوگیری از خروج سیلیس می باشد. شیار خروجی این نازل حدود 5/0 میلی متر می باشد. معمولا 1/3 را جهت معلق بودن املاح خالی می گذارند. تا زمان بگواش را بالا ببرند .

پس شویی فیلتر شنی(backwash )

پس شویی یا همان پس شویی در فیلتر شنی پس از اینکه نشانگر های فشار در ورودی و خروجی افت  0/5 بار را نشان دهند زمان بگواش فرا رسیده است. این کار به راحتی امکان پذیر می باشد و از طریق باز و بسته کردن شیر های تهویه شده قابل انجام می باشد. در فیلتر شنی معمولا به صورت چهار فلکه می باشد. که در عمل تصفیه دو عدد شیر باز و دو عدد شیر بسته می باشد و هنگامی که نیاز به بگواش داشته باشد عمل باز و بسته کردن به صورت برعکس تصفیه صورت می گیرد.

فیلترشنی

شستشوی بستر فیلتر شنی همراه با آب و هوا
برای شستشوی یا همان شستشوی بستر فیلتر شنی با آب و هوا  ابتدا در حدود ۶ تا ۷ متر مکعب آب برای هر متر مربع را از پایین فیلتر شنی  می بایست وارد فیلتر شنی کرد تا موجب به هم خوردن اجزایی که در  بستر فیلتر شود و مواد چسبنده و ذرات در بستر را از هم جدا کند در مرحله بعد با وارد نمودن جریان هوا با آب صاف شده از پایین فیلتر شنی ذرات جدا شده از لابه لای بستر فیلتر شنی به بیرون هدایت می شوند برای ارزیابی مفید عملکرد فرآیند شستشو کدورت پساب حاصل از شستشوی در فواصل مختلف مشخص و پس از روشن شدن, عمل شستشو اندازه‌ گیری میشود. عمل شستشوی معکوس تا شفاف شدن آب خروجی ادامه می یابد. این عمل معمولا" در فیلتر شنی ها که دارای سطح فیلتراسیون بالا می باشند و هدر رفت آب در شستشو زیاد می باشد مورد استفاده می باشد 

 زمان تعویض سیلیس فیلتر شنی

سازنده بنابر کیفیت سیلیس در  زمانی بین 3 تا 5 سال را جهت تعویض آنها پیش نهاد می دهند که با توجه به درست کار کردن و استفاده صحیح از فیلتر شنی و با توجه به پس شویی به موقع طول عمر سیلیس هم افزایش پیدا می کند. و می توان عمر سیلیس را تا 10 سال هم برساند. مقدار سیلیس درون مخزن می بایست 1/3 حجم مخزن خالی باشد. تا جا برای معلق بودن املاح درون فیلتر داشته باشد. که متاسفانه همیشه این برداشت غلط وجود دارد که هر چقدر مقدار سیلیس فیلتر شنی بیشتر باشد. بهتر است که کاملا" اشتباه می باشد.

 

فیلتر-شنی

فیلتر شنی افقی(Horiizontal Sand filter)


فیلتر شنی به صورت افقی اصولا" برای تصفیه خانه های آب شهری و صنعتی با ظرفیت های بالا ساخته می شود. استفاده از این نوع از فیلتر های شنی در مقایسه با نوع عمودی آنها از نظر کارایی و قیمت مقرون به صرفه تر می باشد. معمولا" فیلتر های شنی (65 متر مکعب در شبانه روز) را به صورت عمودی و ظرفیت بالاتر را به صورت افقی طراحی می کنند. این نوع از فیلتر به دو صورت تک بستر و دو بستر شارژ می شوند که در صورتی که فقط با لایه بندی سنگ سیلیس شارژ گردند تک بستر و هر گاه با دو لایه سیلیس و یا ( کربن. گارنیت . آنتراسیت) شارژ گردند. دو بستر (Multi Media Horzonital Sand Filter) گفته می شوند. معمولا" جهت پس شویی فیلتر شنی افقی از ترکیب آب و هوا برای شستشو بهتر و جلوگیری از هدر رفت آب استفاده می شود.

  پارامتر عملیاتی برای فیلتر شنی

فیلتر شنی تحت فشار معمولا در فشار کاری 2 تا 5 بار کار می کند. افت فشار در بستر سیلیس خیلی کم است پارامترهای فراوانی بر سرعت روی فیلتر شنی تاثیر دارد که می تواند بروی بستر آن تاثیر بگذارد. آلوم ماده منعقده کننده ای است که معمولا قبل از فیلتر به داخل آب استخر تزریق می کنند. تا به خوبی مواد معلق آب را منعقد می کند . در ورودی و خروجی فیلتر شنی می بایست از دو عدد گیج نشانگر فشار نصب گردد تا به خوبی بتوان از زمان بدی بگواش اطلاع کسب کرد. 

ویژگی فیلتر شنی تحت فشار شرکت اطلس آب

 • تحمل فشار تست 0 تا 10 بار
 • تجهیز به شیرهای هوا گیری و فشارسنج
 • سند بلاست فیلتر شنی و رنگ آمیزی اپوکسی با ضخامت 180میکرون
 • استفاده از سنگ سیلیس با خلوص 98 درصد

                                                                                                                 فیلتر شنی

 انواع فیلتر شنی ساخت شرکت اطلس آب به ترتیب زیر می باشد.

 1.  فیلتر شنی فلزی
 2.   فیلتر شنی گالوانیزه
 3.  فیلترهای شنی FRP                                         
 4.  فیلتر  شنی استیل
 5.  فیلتر شنی بتونی
 6.   فیلتر دیاموتی

 فیلتر شنی به عنوان اولیه مرحله در تصفیه آب صنعتی در جهت حذف کدورت ذرات معلق فیزیکی موجود در آب تا قطر 80 میکرون را دارا می باشد. و فیلترهای کربنی جهت حذف رنگ,بو, طعم آب بعد از آن نصب می گردد. در سیستم تصفیه آب به روش اسمز معکوس یکی از اصلی ترین آیتم های تصفیه استفاده از فیلتر شنی و کربن به عنوان پیش تصفیه می باشد.

انواع شیرها در فیلتر شنی و کربنی

 1. شیر پروانه ای و فلکه ای به صورت چهار فلکه خطی یا موازی
 2. شیر دستی چهار کاره با قابلیت نصب از بالا و بغل
 3. شیر چند کاره تمام اتوماتیک با قابلیت تنظیم زمانی و گذر آب

فیلتر شنی

تفاوت شیر فیلتر شنی در کارایی آنها می باشد. هر کدام دارای پارامترهای مثبت و منفی می باشند. مثلا در لوله کشی ها در سایز بالا استفاده از شیر پروانه ای کاربری را برای اپراتور آسانتر از نوع فلکه ای آن می کند. شیرهای پروانه ای قابلیت نصب سیستم اتوماتیک را هم دارا می باشد. شیرهای اتوماتیک فیلتر شنی هم که خود قابل برنامه ریزی هم بر حسب مقدار گذر آّب و هم بر اساس تنظیم زمان کار فیلتر می باشد. شرکت اطلس آب طبق درخواست مشتری و بنا بر نیاز مبادرت به طراحی فیلتر شنی و لوله کشی آنها می نماید.

تفاوت کارکرد فیلتر شنی فلزی با فیلتر شنی FRP

تفاوت در نوع کارکرد فیلتر شنی و کربنی فلزی با مشابه FRP همیشه یکی از سوال است که جهت تهیه برای خریدار پیش می آید. هر کدام از این فیلترها داری پارامترهای مثبت و منفی در فرآیند و طول عمر آنها می باشد. که از جمله آنها سطح فیلتراسیون در فیلتر می باشد. در فیلتر شنی فلزی به دلیل داشتن صفحه نازل که نازل بر روی آن نصب می باشند همیشه سطح فیلتراسیون بیشتری به دلیل پخش بودن نازل در مقایسه با فیلتر شنیFRP دارد. و همیشه آب تصفیه شده در این نوع فیلتر زلال تر می باشد. ولی یکی از دلیل انتخاب فیلتر شنی FRP که خیلی هم به آن چه از سوی خریدار فیلتر شنی و چه فروشنده تاکید می شود. ضد زنگ زدن آنها به دلیل داشتن لایه پلی اتیلن داخلی می باشد. که اگر از سوی شرکت های سازنده در رنگ آمیزی آنها دقت کافی شود و پس از سند بلاست رنگ آمیزی شود حداقل تا 15 سال و تا رنگ آمیزی مجدد هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

 انواع کاربرد فیلتر شنی و کربنی

 • تصفیه آب و فاضلاب
 • صنایع کشاورزی
 • صنایع شیلات
 • تاسیسات موتور خانه
 • استخرهای شنا, تفریحی, آبنما و آکواریوم های بزرگ 

 محاسبه فیلتر شنی 

جهت استفاده بهینه و عملکرد مطلوب فیلتر شنی می بایست در محاسبه آن نکات مهم و کاربردی در نظر گرفته شود تا بهترین عملکرد و استفاده را در زمان کارکرد ارایه نماید که بر حسب سرعت خطی و همچنین نوع استفاده ار فیلتر میتوان به خوبی در زمان ساخت فیلتر شنی آن را مورد نظر قرار داد به عنوان مثال اگر فیلتر شنی جهت استفاده در تصفیه کردن آب استخر باشد می بایست محاسبه فیلتر شنی به گونه ای باشد که کل آب استخر در 24ساعت نهایتا" با 8ساعت کارکرد فیلتر یک بار آب از داخل آن گذر کند. به عنوان مثال اگر حجم آب درون استخر 100 متر مکعب در نظر گرفته شود فیلتر می بایست ظرفیت گذر 8 متر آب را داشته باشد.

 عوامل مهم در طراحی و محاسبه فیلتر شنی بستگی به عوامل زیر دارد

 • میزان آب مصرفی در ساعت
 • کیفیت آب خام و آب تصفیه شده
 • مصرف آب تولیدی 
 • نوع فیلتر شنی   

   فیلتر شنی استخری

 فیلتر شنی مخصوص تصفیه  آب استخر جهت تازه و شفاف نگه داشتن آب استخر مورد استفاده قرار میگیرد. و به عبارتی برای جلوگیری از سبز شدن و کدورت آب  نیاز به فیلتر کردن آب استخر می باشد. فیلتر شنی استخری  به صورت فلزی بهترین گزینه در بین انواع فیلتر  برای تصفیه آب استخر می باشد. در استخرهای شنا به دلیل زیاد بودن آب استخر و تنظیم دما تعویض کردن آب استخر اصولی نمی باشد. از این سو آب استخر نیاز به تصفیه دارد. در مرحله تصفیه آب استخر  آب به وسیله کف شور های کف استخر و اسکیمر که در سطح استخر طراحی می گردد آب به وسیله پمپ به فیلتر شنی استخری هدایت می گردد. و پس از گذر از لایه های سیلیس باعث می شود املاح معلق و کدورت موجود درون آب در لایه های بالایی (سنگ سیلیس ریز) و باقی ماندن درون آن فیلتر شنی باعث شفافیت و زلالی آب استخر می گردد. انتخاب نوع فیلتر بستگی به نوع استخر و حجم آب آن دارد. معمولا" ظرفیت فیلتر شنی را طوری محاسبه می کنند که آب درون استخر هر8تا10 ساعت یکبار می بایست از درون فیلتر استخر گذر کند تا عمل تصفیه به خوبی انجام شود. بهترین فشار برای کارکرد بهینه فیلتر فشار بین 3 الی 4 اتمسفر می باشد. و با اختلاف 0/5 بار در نشانگر فشار که در ورودی و خروجی نصب می گردد زمان بگواش آن فرا رسیده است. فیلتر شنی استخری در چند مدل فلزی-گالوانیزه - استیل-FRP-در بازار موجود می باشد. 

فیلتر شنی

 عوامل موثر در نوع انتخاب فیلتر شنی

از آنجایی که فیلترهای شنی در صنعت کاربرد فراوانی دارند. و در هنگامی که حجم مورد نیاز تصفیه بالا باشد و با توجه به پایین در آوردن میزان هزینه های جانبی و سرمایه گذاری اولیه که می بایست آب با کیفیت بالایی تولید شود. از فیلترهای شنی به صورت ثقلی می بایست استفاده شود. فیلتر شنی به صورت ثقلی از آنجایی که نیاز به پمپ و مصرف انرژی ندارند در مصارف تولید با حجم بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

در مورد 1 کیفیت آب خروجی از فیلتر شنی به عواملی همچون دمای آب و نوع مواد معلق موجود درون آب میکروبی بودن آب و همچنین کلوییدی بودن آب بستگی دارد. یکی از نکات اساسی در انتخاب فیلتر شنی می توان به موارد همچون نوع استفاده فیلتر شنی جهت تصفیه آب اشاره کرد که فیلتر شنی جهت چه نوع تصفیه ای می بایست خریداری گردد. به عنوان مثال دانه بندی سیلیس در فیلتر شنی جهت استفاده در استخر با فیلتر شنی جهت فیلتراسیون آب چاه و یا رودخانه با هم متفاوت می باشند. و یا از نظر متریال فیلتر شنی به عنوان مثال جهت استفاده در دارو سازی با سایر موارد متفاوت می باشد که در دارو سازی و صنایع غذایی می بایست از استیل 316L استفاده گردد. و یا در موارد استفاده دریایی می بایست ار نوع FRP استفاده کرد به دلیل خورندگی آب دریا 

فیلتر شنی گالوانیزه

 ورق گالوانیزه در اصل همان ورق سیاه با  آلیاژ ST37 می باشد که به وسیله فلز روی پوشیده می شود که در مقابل خوردگی و زنگ زدی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. که از نظر ظاهر نیز به سه نوع گل ریز گل درشت و ساده تقسیم می شود. که در مقابله با آب و هوا و در مقابله با ضرب خوردگی و سایش در مقایسه با نوع ورق رنگ شده از مقاومت و طول عمر بالاتری برخوردار می باشد. استفاده از این نوع ورق در ساخت فیلتر شنی نیز رواج زیادی پیدا کرده است. 

فیلتر شنی گالوانیزه این نوع ورق ساخته می شود. که به دلیل پوشش گالوانیزه که در روی ورق هست طول عمر بالاتری در مقایسه با نوع فیلتر های شنی فلزی با پوشش اپوکسی دارد. که در اینجا می بایست به این نکته اشاره کرد که اگر با ورق سیاه به درستی تمیز کاری و سند بلاست شود از طول عمر بالاتری در مقایسه با نوع گالوانیزه خود برخوردار می باشد. قیمت فیلتر شنی گالوانیزه به نصب نوع فلزی با پوشش اپوکسی آن گرانتر می باشد. که باز هم این اختلاف قیمت در نوع گرم و سرد بودن گالوانیزه هم متفاوت می باشد. یعنی قیمت فیلتر شنی گالوانیزه را نوع سرد و یا گرم بودن پوشش مشخص می کند.  در فیلتر فلزی تمامی نقاط جوشکاری شده از داخل پس از تمیز کاری با پوشش اپوکسی رنگ آمیزی می شود و از خارج مخزن با رنگ روغنی رنگ آمیزی می شود. تا از خوردگی نقاط جوش جلوگیری شود. از فیلتر شنی گالوانیزه  به دلیل مقاومت بالا در برابر کلر در استخر های شنا بیشتر استفاده می شود. در کنار امتیاز مثبتی که این مدل دارد. دارای یک سری نکات منفی هم می باشد که از جمله آنها می توان به غیر قابل رنگ آمیزی بودن  پس از گذشت مدت زمان و فرسوده شدن رویه گالوانیزه آن که پس از مدتی طبیعی نیز می باشد نیز هست. 

قیمت فیلتر شنی گالوانیزه 

 قیمت اینگونه از فیلتر بستگی به نوع ضخامت و همچنین ورق گرم و یا سرد بودن پوشش گالوانیزه در کنار ضخامت ورق که معمولا" از ضخامت 3MM شروع می شود و یا داخلی بودن و یا وارداتی بودن نوع آن دارد که نوع ورق گالوانیزه گرم گرانتر می باشد. به عنوان مثال کارخانه ای که پوشش گالوانیزه را بر روی ورق ایجاد می کند نیز در قیمت فیلتر شنی گالوانیزه تاثیر گذار می باشد. معمولا" اختلاف قیمت در مقایسه به نوع فلزی با پوشش اپوکسی در حدود 20 درصد بالاتر می باشد. که این تفاوت در ورق ایرانی می باشد. قیمت اینگونه از فیلتر به نصب نیاز مشتری و اعلام مشخصات آن متفاوت می باشد. 

 

فیلتر شنی

طریقه نصب فیلتر شنی 

1. ابتدا زیر ساخت دستگاه فیلتر شنی را آماده نمایید در صورت بزرگ بودن مخزن حتما" از فونداسیون استفاده شود

2  از تراز بودن محل نصب  فیلتر شنی مطمئن شوید.

3.  لوله کشی های ورودی و خروجی دستگاه نصب شود

4.  فلنج های فیلتر شنی باز شود. و در ابتدا سیلیس درشت تا زیر فلنج تخلیه به صورت یکنواخت پر شود.

5  سپس فلنج تخلیه را به همراه واشر به خوبی و محکم ببندید

6.  الباقی سیلیس مطابق با دانه بندی ریخته شود

طریقه راه اندازی فیلتر شنی

پس از نصب دستگاه جهت راه اندازی به ترتیب زیر عمل کنید.

1. در  زمانی که طراحی فیلتر با لوله کشی 4 فلکه باشد عملکرد شیرها به صورت دو به دو می باشد. 

 در حالت تصفیه ابتدا حالت شیر فیلتر شنی را در حالت بگواش قرار دهید فقط (2و3باز) و (4و1بسته) در این حالت آب از قسمت زیر فیلتر شنی  وارد می شود و از لابه لای سیلیس ها به طرف فاضلاب هدایت می شود.  با این عمل خاک ابتدایی سیلیس شسته می شود. اینگونه از عملکرد جهت فیلتر شنی با لوله کشی 4 فلکه می باشد ولی در مواردی که از 5 شیر استفاده از شیر 5 جهت شستشوی تند استفاده می شود که حالت پس از عمل بگواش صورت می گیرد و باعث می شود آبی که در ورودی به به فیلتر اگر دچار املاح باشد آن را پس از عمل پس شویی از لا به لای سنگ سیلیس خارج کرد.

2.پس از شفاف شدن آب خروجی از بگواش حالت باز و بسته بودن شیرها را بر عکس کرده تا فیلتر آماده عمل تصفیه گردد

3. شیر هوا گیری بالای مخزن را باز کرده تا هوای داخل مخزن به خوبی تخلیه گردد.

 نکات مهم در نگهداری فیلتر شنی

1. حداقل دمای محیط نصب فیلتر شنی 5 درجه سانتیگراد باشد.

2. به زمانبندی شستشوی ثانویه فیلتر شنی توجه گردد.

3. هنگام حمل دستگاه احتیاط کامل صورت گیرد.

4. به نکات ایمنی سازنده توجه شود

5. برای عملکرد بهتر و شوک به فیلتر شنی هنگام تعویض حالت شیرها پمپ آب ورودی خاموش باشد.

6. پمپ با هد و دبی مناسب برای فیلتر شنی انتخاب گردد

7. بهترین حالت کارکرد فیلتر شنی بین 3 الی 5 بار می باشد

8. اگر در ورودی فشار بیش از حد می باشد حتما" از فشار شکن استفاده شود

9. در مدت زمان طولانی که از فیلتر شنی استفاده نمیشود آب درون فیلتر تخلیه شود.

10.شیرهای فیلتر شنی به صورت مستمر چک شود.

11.از اسید برای شستشوی سنگ سیلیس استفاده نشود.

طراحی  فیلتر شنی

جهت طراحی فیلتر شنی می بایست به چند فاکتور مهم توجه کرد که مهمترین این فاکتورها در ابتدا نوع استفاده فیلتر شنی می باشد که جهت چه کاری مورد استفاده قرار می گیرد. TSS و NTU دو تا از عوامل مهم در طراحی و ساخت فیلتر شنی می باشد. در مرحله بعد سرعت خطی آب می باشد. به عنوان مثال اگر که جهت تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار خواهد گرفت با فیلتر شنی که می بایست در پیش تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار گیرد متفاوت است.  سرعت خطی بخش  مهم طراحی فیلتر شنی می باشد. که این فاکتور در تصفیه آب با هم متفاوت می باشد . به عنوان مثال  جهت طراحی فیلتر شنی جهت استفاده در استخر شنا (عمومی و خصوصی) با هم فرق دارد. اصولا" سرعت خطی را در  جهت استخر های عمومی بین 10 الی 15 متر مربع در ساعت در نظر گرفته می شود. ولی در ورودی به دستگاه تصفیه آب10m3/h در ساعت در نظر گرفته می شود. هر چقدر NTU آب کمتر باشد سرعت خطی بالاتر در نظر گرفته می شود. بعد از به دست آوردن این فاکتور ظرفیت فیلتر شنی محاسبه می گردد. معمولا" فیلتر های شنی جهت استفاده در استخر شنا را طوری در محاسبه می کنند که در 6 الی 8 ساعت کارکرد آب استخر را تصفیه کند.

فیلتر شنی تحت فشار

از این نوع فیلتر شنی می توان یکی از پر کاربرد ترین و رایج ترین نوع فیلتر شنی نام برد. که کاربرد فراوانی در صنایع تصفیه آب و فاضلاب استخرهای شنا و تفریحی دارا می باشد. توانایی حذف مواد جامد معلق در این گونه از فیلترها تا ۱۰۰ میکرون می باشد. ساختار فیلتر شنی تحت فشار به صورت یک مخزن استوانه ای شکل می باشد در طراحی و ساخت این نوع از فیلتر نکاتی که باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد جا نمایی نازل های آب جمع کن و آب پخش کن می باشد که در بالا و پایین فیلتر نصب می گردد نازل فیلتر شنی در این دستگاه کار پخش کردن آب در زمان عمل تصفیه و بگواش را دارا می باشد طراحی این نوع از فیلتر به صورت می باشد که آب تواند با فشار ۴ تا ۵ بار بهترین عملکرد را در حذف مواد جامد محلول درون آب و رفع کدورت را دارا باشد. معمولا برای ساخت فیلتر شنی تحت فشار از ورق سیاه , گالوانیزه, و در مواردی خاص از نوع استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ بنا به نوع کاربرد و منطقه جغرافیایی نصب متفاوت می باشد. استفاده میشود تا بتواند فیلتر فشار اعمالی را جهت عملکرد بهینه به خوبی تحمل نماید فیلترها توانایی نصب شیر اتومات و دستی را دارا می باشد.

ساخت فیلتر شنی

جهت طراحی و ساخت فیلتر شنی به چند نکته اساسی را برای طول عمر بالاتر بردن کیفیت آن باید در نظر گرفت ابتدا می بایست از موارد استفاده از فیلتر را بدانیم یعنی اینکه برای چه کاری می بایست استفاده شود. به عنوان مثال برای مواردی که از آن برای تصفیه آب با صنایع دارویی و غذایی استفاده شود حتما" می بایست از ورق استیل با گرید صنایع غذایی باید استفاده شود ولی برای استفاده در استخر شنا و بهتر از از فیلتر شنی گالوانیزه به دلیل مرغوب بودن قیمت استفاده شود. یا در مکانهای که مشکل اپراتوری دارند بهتر است از شیر های که قابلیت برنامه ریزی را دارا می باشند استفاده شود. از دیگر مواردی که در طراحی  می بایست مورد استفاده قرار گیرد این است که آب ورودی به فیلتر شنی بهتر است یک آنالیز کلی داشته باشیم به عنوان مثال در مواقعی که آب دارای TDS بالا باشد یا شوری در آن بیشتر از حد معمول باشد بهتر است که فیلتر شنی FRP استفاده شود چرا که به دلیل اینکه در اینگونه از فیلتر لایه داخلی آن از مواد پلی اتیلن ساخته شده است در اینگونه وارد از طول عمر بیشتری برخوردار است .که از مهمترین آنها می توان به مواردی همچون1- نوع استفاده 2- میزان ظرفیت آب تولید شده 3- نوع آب ورودی 4-نوع و سایز لوله کشی را باید در ساخت فیلتر شنی در نظر گرفته شود. در طراحی و ساخت این موارد در تعیین قیمت اثر گذار می باشد. فیلتر برای عملکرد بهتر و طول عمر دستگاه می بایست به نکات یاد شده در طراحی و ساخت فیلتر شنی توجه ویژه کرد. شرکت اطلس آب با رعایت نکات استاندارد ASME در پرس لبه عدسی. نوع ورق. جوشکاری. رنگ آمیزی و لوله کشی می باشد.

کاربرد فیلتر شنی
استفاده فیلتر شنی  کاربرد زیادی در سیستم های تصفیه خانه آب و فاضلاب, آب کارخانجات صنعتی, صنایع رنگرزی ,صنایع داروسازی  و تصفیه خانه استخر خانگی  نام برد

تصفیه استخر
از آنجایی که می بایست استخرهای عمومی و خصوصی دارای آب کاملا شفاف بدون مواد آلاینده  باشند استفاده از فیلتر شنی نمود بیشتری پیدا میکند رایج ترین فیلتر جهت تصفیه آب استخر شنی تحت فشار می باشد بهتره آب استخر میبایست است مناسب سنگ سیلیس استفاده کرد تا به خوبی  از بستر سنگ سیلیس املاح معلق درون آب و همچنین کدورت را برطرف نماید.

پیش تصفیه اسمز معکوس
جهت پیش تسویه در سیستم های تصفیه آب به روش صنعتی یا همان اسمز معکوس  می بایست  از فیلتر شنی استفاده کرد تا از ورود شن و ماسه به درون سیستم جلوگیری نماید استفاده از فیلتر شنی در سیستم تصفیه آب صنعتی باعث می شود که تعویض مدام فیلتر کارتریج که در اینگونه از سیستم ها هزینه بر می باشد پایین بیاید و نا خالصی و کدری کمتری وارد سیستم دستگاه RO گردد.

تصفیه کردن پساب فاضلاب
یکی از اصلی ترین راه های بازگرداندن فاضلاب تصفیه شده جهت استفاده  دوباره در آبیاری و همچنین فضای سبز و مصارف آب صنایع صنعتی استفاده از فیلتر شنی می باشد که باعث می شود عبور از املاح معلق خروجی از سیستم فاضلاب به خوبی حذف شود و آبی کاملاً زلال و شفاف در خروجی سیستم تصفیه پساب فاضلاب داشته باشیم یادآوری می باشد که در خروجی تصفیه پساب فاضلاب در کنار فیلتر شنی میتوان از فیلتر کربن اکتیو فعال نیز استفاده نمود تا از کلر خروجی درون سیستم کم کرد تا باعث آسیب رساندن به فضای سبز نشود.


تصفیه آب آشامیدنی
  آب را می توان یکی از مهمترین  عناصر حیاتی و مورد نیاز جهت بدن انسان دانست کیفیت بالای آن در سلامت انسان  تاثیر مستقیمی دارد از آنجایی که اکثر آبها دارای املاح و کدورت بالا می باشند و به خاطر طول عمر بالای لوله کشی ساختمان باعث می شود که به مرور تشکیل رسوب شود و خروجی آن درون بدن انسان به کلیه‌ آسیب وارد میکند. استفاده از فیلتر شنی جهت حذف املاح معلق در آب شرب مصرفی میتواند  راهگشای خوبی باشد  در اینجا لازم می باشد که این نکته را نیز اشاره کنیم که سنگ سیلیس استفاده شده در فیلتر شنی جهت آب شور می بایست با خلوص ۹۹% باشد تا از سایش سنگ سیلیس در گذر زمان جلوگیری نماید.

تصفیه آب جهت مصارف کشاورزی
با توجه به اینکه اکثر سیستم های آبیاری کشاورزی امروزه به صورت قطره ای و مکانیزه شده است عبور گل ول ای و تکه های برگ یا شاخه های درون آب میتواند عملکرد سیستم آبیاری مکانیزه را با مشکل مواجه نماید از این رو تمامی سازنده های سیستم های آبیاری قطره ای استفاده از فیلتر شنی را در ورودی آب مصارف کشاورزی بسیار مهم و پرکاربرد می دانند از ورود املاح و شن و ماسه در سر نازل های آبیاری جلوگیری نماید.

فیلتر شنی برج خنک کن
عمده ترین مصرف های فیلتر شنی در صنایع صنعتی را می توان استفاده از آن در سیستم برج خنک کن و همچنین سیستم های گرمایشی صنایع نام برد که استفاده از آن آب در ورودی برج خنک کن بسیاری از مشکلات برج را از مهمترین آنها می توان کدورت بالا و ورود شن و ماسه به سیستم برج خنک کن دانست مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت فیلتر شنی فلزی

 برای مشخص کردن قیمت فیلتر شنی فلزی عوامل فراوانی تاثیر گذار می باشند که از جمله آنها می توان به نوع  و استفاده آن اشاره کرد. به عنوان مثال برای صنایع داروسازی و غذایی میبایست از نوع استیل صنایع غذایی باشد. و برای استفاده در صنعت شیرین سازی آب آشامیدنی نوع FRP  و برای استفاده در استخر شنا گزینه فلزی مفید می باشد. اولین عامل در تعیین قیمت را می توان به نوع ورق مورد استفاده اشاره کرد. که استیل باشد فلزی و یا FRP . قیمت فیلتر بر حسب مدل با هم متفاوت می باشند. در دسته بندی به دو دسته  فیلتر شنی تحت و ثقلی تقسیم می گردند. که اصولا" نوع ثقلی آن به صورت بتونی ساخته می شوند و در تصفیه کردن آب با حجم بالا مورد استفاده می باشد.. قیمت فیلتر شنی اطلس آب  بنا بر نوع سفارش و نیاز متفاوت می باشد. که برای مشخص کردن قیمت نیاز به نوع آب ورودی و مصرف آب خروجی به همراه دبی میباشد. و  در تعیین  قیمت فیلتر شنی فلزی  موثر می باشند. از مهمترین موارد در قیمت می توان به مواردی همچون نوع لوله کشی فیلتر نیز اشاره کرد به عنوان مثال در بعضی از مواقع به دلیل عدم وجود نفر اپراتور می بایست از شیر با قابلیت زمانبندی اتوماتیک (شیر فیلتر شنی تمام اتوماتیک) استفاده کرد که اینگونه شیر در مقایسه با نوع دستی آن از اختلاف قیمت شایان ذکری برخوردار می باشد. بهترین نوع آلیاژ ورق برای ساخت فیلتر شنی نوع ST37 فولاد مبارکه می باشد. که هم از نظر قیمت و کاربرد در مقایسه با نوع فیلتر شنی FRP بهتر می باشد. معمولا" شرکت های سازنده در ابعاد خاصی اقدام به طراحی و ساخت فیلتر شنی می کنند که در بازار متناسب با نیاز ابعادی می باشد.

برای  استعلام بهترین قیمت فیلتر شنی با توجه به اطلاعات مربوط به محاسبه مشخص کردن ظرفیت و حجم را در اختیار کارشناسان شرکت قرار دهید. تا قیمت فیلتر شنی را مشخص کرده و به همراه مشخصات فنی کامل تقدیم گردد.

1-جنس ورق مخزن: از نظر قیمتی فیلتر شنی فلزی با ورق سیاه در مقایسه با نوع گالوانیزه و استیل از قیمت کمتری برخوردار میباشد.

2- نوع استفاده از فیلتر شنی 

3-مدت زمان استفاده فیلتر شنی در شبانه روز

4- نوع لوله کشی و شیر آلات 

5- نوع تند و یا کند بودن فیلتر شنی

فیلتر شنی FRP

یکی از پرکاربردترین فیلتر شنی میتوان از فیلتر شنی FRP نام برد کارایی فراوانی در تصفیه آب استخر همچنین دستگاه های تصفیه کننده آب صنعتی به روش اسمز معکوس را دارد. این مدل از فیلتر در دو نوع در بازار موجود می باشند که نوعی که جهت تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد دارای سطح فیلتراسیون بالاتر به نسبت فیلتر شنیFRP  که جهت تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد دارای ارتفاع بیشتری می باشد. تمامی این گونه فیلتر ها توانایی نصب شیر به صورت اتومات با قابلیت برنامه ریزی ۲۴ ساعته هم به صورت زمانی و هم گذر آب را دارا می باشد و همچنین شیر به صورت دستی و نیمه اتومات را دارا می باشد.  تفاوت های زیادی بین فیلتر شنی FRP و فیلتر شنی فلزی موجود میباشد که از مهمترین آنها می توان به تحمل فشار بالای فیلتر شنی فلزی در مقایسه با نوع FRP  اشاره کرد. طول عمر فیلتر شنی FRP  با توجه به اینکه پوشش داخلی آن از مواد پلاستیکی می باشد  و در برابر خورندگی آب و زنگ زدگی مقاوم تر می باشد دوام بیشتری دارد.

قیمت فیلتر شنی FRP

با توجه به متفاوت بودن فیلتر شنی FRP با توجه به اینکه تمامی این فیلتر ها وارداتی می باشند. و همچنین نوسانات قیمت ارز قیمت فیلتر شنی FRP روز می باشد.  برای تعیین قیمت فیلتر شنی همواره چند پارامتر مهم است مهمترین آنها استفاده از فیلتر شنی جهت تصفیه آب آشامیدنی و یا به استخر می باشد. یکی دیگر از نکات بسیار مهم در تعیین قیمت فیلتر شنی FRP نوع لوله کشی دستگاه به صورت دستی و یا تمام اتومات می باشد. تمامی این شیر ها قابلیت نصب از بالا و یا به وسیله سایت کانکتور از نصب از بغل را دارا می باشد. تمامی اتصالات نیز می بایست از نوع UPVC در نظر گرفته شود.

سنگ سیلیس

از مهمترین  اجزای فیلتر شنی می توان از سنگ سیلیس نام برد سنگ سیلیس مرغوب از معدن استخراج شده که دارای فرمول شیمیایی sio2 در صنعت آب و فاضلاب کاربرد فراوانی دارد. سنگ سیلیس که در فیلتر شنی استفاده می شود می بایست از خلوص ۹۹% باشد میزان کیفیت و خلوص سنگ سیلیس را میزان وجود گرد وغبار و نا خالصی های دیگر نظیر شیشه و پلاستیک داخل بسته بندی سیلیس مشخص می کند تمامی سنگ سیلیس ارائه شده توسط شرکت اطلس آب از خلوص بالا می باشد پس از شستشو با کمترین هدر رفت آب  باعث می شود که آب با کیفیت بالا از فیلتر شنی عبور کند.

   سنگ سیلیس همراه فیلتر شنی در بسته بندی های 40 کیلویی و در 3سایز مختلف و از نوع سیلیس ممتاز می باشد وزن مخصوص سیلیس 2/56 جهت میزان شارژ سنگ سیلیس فیلتر شنی در نظر گرفته می شود.


میزان سنگ سیلیس فیلتر شنی

شارژ سیلیس درون فیلتراسیون شنی  یکی از مهمترین المان‌ های کارکرد فیلتراسیون شنی می باشد که در طراحی فیلتر می بایست به آن اهمیت زیادی داد اگر اندازه و دانه بندی آن رعایت شود  در راندمان بهتر فیلتر شنی تاثیر مستقیمی ایفا می کند.
انواع سایز بندی سیلیس
بهترین سایز بندی سیلیس موجود در فیلتر به صورت زیر می باشد.
0.5 _1.5
3_5
5_8
8_12

برای عملکرد بهتر و راندمان بالای فیلتر شنی می بایست 3/1 سطح فیلتر شارژ شود هنگام شارژ به میزان دانه بندی ریز از بقیه سنگ سیلیس بیشتر باشد. طبق دانه بندی ابتدا می بایست سایز درشت را روی نازل ها را بپوشاند در وسط فیلتر سایز متوسط و بالا سایز ریز ریخته شود.

زمان تعویض سنگ سیلیس

با توجه به نوع  سنگ سیلیس و درصد خالص بودن و خلوص آن و همچنین نوع فیلتر شنی و آب ورودی زمان تعویض سیلیس متغیر میباشد که معمولا" از سوی سازندگان زمانی بین ۴ تا ۶ سال پیشنهاد می گردد. به گونه ای که دیده شده از طرفی در بعضی مواقع زمان تعویض سنگ سیلیس به حدود ده سال نیز رسیده است که با توجه به نوع استفاده و زمان آن عجیب نمی باشد. با توجه به سایش سنگ سیلیس در عمل تصفیه و بگواش به مرور زمان باعث می شود که سنگ تیزی خود را از دست داده و به شکل کروی در آید. که در این حالت باعث میشود کارایی خود را از دست بدهد و املاح جامد معلق درون آب از لابه لای بستر فیلتر شنی گذر کند. هر چقدر زمان برگشت در فیلتر شنی کم تر و کوتاه تر باشد باعث طول عمر بیشتر سنگ سیلیس می شود. در اینجا لازم به یادآوری این نکته می باشد که در کنار تمامی موارد ذکر شده نوع دانه بندی سنگ سیلیس و همچنین میزان آن در فیلتر شنی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. عمدتاً در فیلترهای شنی که جهت تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار میگیرند از سه سایز مختلف و در مواقعی که جهت تصفیه نمودن آب آشامیدنی می باشد عمدتاً از ۴ سایز استفاده می کنند. عملکرد و کارایی فیلتر شنی را بالاتر ببرند

نقش مواد منعقد کننده در راندمان فیلتر شنی

جهت عملکرد بهینه فیلتر شنی و طول عمر سنگ سیلیس از سوی سازنده فیلتر شنی همواره به استفاده از مواد منعقد کننده اشاره شده است استفاده از مواد منعقد کننده باعث می شود عملکرد فیلتر شنی بالاتر رفته و به خوبی بتواند مواد جامد معلق و باکتریها را از  لابه لای سنگ سیلیس خارج نماید و  در خروجی آب کاملاً زلال و شفاف ارائه نماید.
برای حجیم کردن مواد معلق موجود درون آب استخر می‌ بایست مواد منعقد کننده را به آب وی اضافه کرد تا املاح معلق  به حجم بزرگتر تبدیل کرد تا بتوان به راحتی در فیلتر شنی حذف و برای این کار بهترین مواد منعقد کننده می توان از آلوم یا سولفات آلومینیوم نام برد. آلوم در اثر واکنش به مواد قلیایی آب تبدیل به یک ماده رسوبی غیر قابل انحلال به صورت ژله ای در اصطلاح علمی به فلاک نیز از آن نام برده می شود تشکیل می شود.
معمولاً فلاک مواد ارگانیک  خواص شیمیایی آب همچون ترکیبات رنگی و باکتری‌ را جذب خود نموده و به دام می اندازد. در زمان عمل تصفیه فیلتر شنی در لابه لای بستر سنگ سیلیس آنها را به دام انداخته و به وسیله عمل  شستشوی فیلتر شنی  به داخل فاضلاب ریخته می شود.  اضافه کردن آلوم به آب  خود دارای یک قاعده خاص می باشد که رعایت آن بسیار مهم می باشد. برای واکنش شیمیایی بهتر می بایست طبق استاندارد ارائه شده به آب استخر اضافه گردد چرا که توجه داشتن به این نکته باعث می شود که فلاک درون آب استخر شکیل گردد و باعث کدر شدن آب استخر شود و می بایست را به مخزن مکش آب وارد کرد. تا فرصت جهت واکنش شیمیایی را داشته باش. بهتر می باشد اضافه کردن آلوم به آب استخر می باشد در زمانی باشد که استخر نیاز به جارو داشته باشد و اگر رسوبی در کف استخر ته نشین شد به وسیله جارو استخر به خارج هدایت شود. 

از جدول زیر می توان مدل فیلتر شنی و قیمت فیلتر شنی ساخت شرکت اطلس آب را از بخش فروش سوال کرد.

 جدول قیمت و مشخصات فیلتر شنی و کربنی ساخت شرکت اطلس آب

 

  جهت کسب اطلاع بیشتر در خصوص فیلتر شنی به کارشناسان شرکت اطلس آب تماس بگیرید.

 

1مجموع 11 محصول
فیلتر شنی فلزی

فیلتر شنی فلزی

قیمت فیلتر شنی فلزی
فیلتر شنی کربن استیل

فیلتر شنی کربن استیل

قیمت فیلتر شنی کربن استیل
فیلتر شنی ایمکس

فیلتر شنی ایمکس

قیمت فیلتر شنی ایمکس- هایوارد
فیلترشنی FRP

فیلترشنی FRP

سازنده فیلتر شنی
سنگ سیلیس فیلتر شنی

سنگ سیلیس فیلتر شنی

سنگ سیلیس فیلتر شنی
فیلتر شنی گالوانیزه

فیلتر شنی گالوانیزه

فیلتر شنی ساخت شرکت اطلس آب
فیلترشنی با پوشش فایبرگلاس

فیلترشنی با پوشش فایبرگلاس

فیلتر شنی فلزی با پوشش فایبرگلاس
فیلتر شنی تند

فیلتر شنی تند

فیلتر شنی تند- فیلتر شنی ثقلی
نازل فیلترشنی

نازل فیلترشنی

انواع نازل فیلتر شنی/سختی گیر
فیلترشنی تحت فشار

فیلترشنی تحت فشار

سازنده فیلتر شنی تحت فشار
فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی استخر - فیلتر استخر
1مجموع 11 محصول
ارسال نظر و نظرات ثبت شده