02146076082
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 21 فروردین 1402 در ساعت 9 : 50 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از مکان هایی که به طور حتم نیاز به ضد عفونی و گندزدایی از آب دارد، استخرها می باشند. استخرها و جکوزی ها و مکان هایی مشابه این دو مورد به دلیل استفاده مداوم توسط عموم مردم نیاز به ضدعفونی مکرر خواهند داشت. کلر ماده ای است که خاصیت ضدعفونی و گندزدایی بالایی دارد. به همین دلیل از دیرباز برای ضدعفونی کردن آب مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین برای سالم بودن آب و ایمنی در مقابل انواع میکروارگانیسم ها لازم است از کلر برای گندزدایی آب استخر بهره مند شد. کلرزن مایع کلریناتور استخر یک امر شایع می باشد.

ضد عفونی استخر با کلرزنی آب

کلر توانایی بالایی برای از بین بردن انواع میکروارگانیسم ها دارد. به همین دلیل کلرزنی آب استخر برای از بین بردن بیماریهایی از قبیل وبا، هپاتیت بی، اسهال خونی و امثالهم مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کلرزنی آب استخر مانع از رشد هر گونه جلبک درون استخر خواهد شد. برای کلرزنی آب استخر ابتدا لازم است محلول مادر کلر را تهیه کنید. برای این منظور لازم است مقدار مشخصی پرکلرین را با آب ترکیب کرده و محلول غلیظی به دست آورید. سپس با توجه به حجم آب مورد نظر از مقدار مشخصی از محلول کلر مادر برای ضدعفونی ان استفاده خواهید کرد.

کلرزنی آب استخر به این صورت است که پس از اضافه کردن مقدار مشخصی کلر به آب استخر، ترکیب جدیدی به نام اسید کلریدریک تولید می شود. این اسید قوی می تواند تمام باکتری ها، ویروس ها و انواع دیگر میکروارگانیسم های موجود در آب استخر را از بین ببرد. درست است که اسید کلریدریک برای انسان ضرر دارد. اما ضرر این اسید قطعا بیشتر از ضرر میکروارگانیسم های موجود در آب استخر نخواهد بود. برای عملکرد خوب و فوری لازم است به PH آب استخر توجه داشته باشید. اسیدی بودن آب موجب می شود از دوز بالاتری از کلر استفاده کنید. نکته دیگر برای کلرزنی آب استخر مسقف بودن یا نبود استخر است. اگر استخر شما سر پوشیده باشد شما به کلر کمتری برای ضدعفونی آب استخر نیاز خواهید داشت.

ضدعفونی آب استخر با انواع مختلف کلر

برای کلرزنی آب استخر شما می توانید از شکل های مختلف و گوناگون کلر بهره مند شوید. کلر مورد استفاده برای ضدعفونی و گندزدایی آب استخر به سه شکل مایع، پودر و قرص در بازار وجود دارد. هر یک از این اشکال ذکر شده دارای مزیت ها و کاربردهای متفاوتی هستند. همچنین قیمت هر یک متفاوت از دیگری می باشد. ساده ترین شکل کلرزنی استخر استفاده از قرص کلر می باشد. استفاده از قرص برای استخرهای سرپوشیده و داخلی گزینه مناسبی است. پودر کلر که از آن با نام گرانول کلر نیز یاد می کنند، می بایست به صورت پودری در استخر پاشیده شود. همچنین می توان مقداری مشخص از پودر کلر را در آب حل کرد سپس محلول به دست آمده را در آب استخر حل نمود.

ارزان ترین گزینه برای کلرزنی آب استخر استفاده از کلر مایع می باشد. برای استفاده از کلر مایع لازم است از یک دستگاه کلرزن مایع استفاده کنید. همچنین در صورت استفاده از کلر مایع باید PH آب استخر حدود سیزده باشد. استفاده از کلر مایع و دستگاه کلرزن مایع بهترین گزینه برای ضدعفونی کردن و گندزدایی آب استخر های بزرگ تجاری و ورزشی است. در این روش می توان کلر را در مقادیر زیاد مورد استفاده قرار داد.

روش های کلرزنی آب استخر

به طور کلی برای کلرزنی آب استخر سه روش متداول و رایج وجود دارد. این سه روش عبارتند از و یکی از محصولات شرکت اطلس آب  کلریناتور مایع می باشد.

-         استفاده از مخزن کلر شناور

-         استفاده از دستگاه کلر ساز اتوماتیک

-         استفاده از سبد کفگیر

در صورت استفاده از سبد کفگیر برای کلرزنی آب استخر بهتر است از قرص کلر استفاده کنید. قرص کلر پس از حل شدن در فیلتر به آرامی وارد آب استخر شده و فرایند ضدعفونی آب را انجام می دهد. استفاده از این روش نسبت به روشی که به صورت شناور انجام می شود مناسب تر خواهد بود. توجه داشته باشید برای استفاده از سبد کفگیر  لازم است پمپ فیلتر روشن باشد. برای استفاده از کلر ساز اتوماتیک یا خودکار نیز باید این دستگاه را به فیلتر متصل کنید. پس از اتصال به فیلتر این دستگاه میزان کلر مورد نیاز را به تدریج در آب استخر آزاد می کند. بهترین نوع کلر مصرفی برای این دستگاه نیز قرص کلر می باشد.

مخزن کلر شناور نیز نوعی مخزن است که روی سطح آب استخر شناور است. استفاده از مخزن شناور ارزان ترین و ساده ترین روش برای کلرزنی آب استخر است. این روش بهداشت آب استخر را به خوبی تامین نخواهد کرد.

 

9 / 10
از 5 کاربر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :