02146076082
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 17 مرداد 1402 در ساعت 10 : 27 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کلر یک گندزدای قوی برای آب است. بنابراین از این ماده به صورت پودری و مایع برای ضد عفونی کردن آب استفاده می شود. استفاده از کلر برای ضد عفونی آب قدمت طولانی دارد. همچنین از این روش برای ضد عفونی و گندزدایی آب مورد استفاده برای آشامیدن، صنعت، پزشکی، استخر و غیره استفاده می شود. نکته مهم برای انجام ضدعفونی و گندزدایی آب با کلر استفاده از دستگاه های مناسب و محاسبه دقیق میزان کلر مورد استفاده است. ما در این محتوا به بیان چگونگی محاسبه کلر مورد نیاز برای این امر می پردازیم. توصیه می کنیم ما را تا پایان همراهی کنید. تا با عملکرد دستگاه کلرزن مایع بیشتر آشنا شوید

 

میزان کلر لازم برای ضد عفونی آب

 برای ضد عفونی آب با کلر لازم است میزان کلر مورد نیاز را به صورت دقیق محاسبه کنیم. مقدار کلر مورد نیاز برای حذف میکروارگانیسم های موجود در آب با عنوان کلر ترکیب شده شناخته می شود. این کلر توانایی اندکی در ضد عفونی آب دارد. کلر ترکیب شده را می توان به کمک فرمول زیر محاسبه نمود.

کلر ترکیب شده (میلی گرم بر لیتر) ₌ کلر ترکیب شده واقعی (میلی گرم بر لیتر) ₋ کلر باقیمانده (میلی گرم بر لیتر)

کلر باقیمانده یا کلر آزاد مقدار از کلر است که پس از تزریق کلر با گذشت سی دقیقه در آب باقی می ماند. این میزان کلر در صورت ورود مجدد میکروارگانیسم ها و عوامل بیماری زا به آب با آن ها با مبارزه نموده و آب را کاملا ضدعفونی خواهد کرد. بنابراین حضور این مقدار کلر در آب یک عامل اثرگذار است.

مورد دیگری که باید برای محاسبه میزان کلر مورد نیاز برای ضد عفونی آب به آن توجه نشان داد، زمان تماس است. زمان تماس را با علامت اختصاری Ct نمایش می دهند. کلر تزریق شده به آب نیازمند مدت زمان مناسبی است تا بتواند جهت ضد عفونی آب اثرگذار باشد. در واقع زمان تماس در کنار میزان کلر باقیمانده برای ضد عفونی و گندزدایی آب اهمیت دارد. برای محاسبه این پارامتر می توان از فرمول زیر استفاده کرد.

غلظت کلر باقیمانده (میلی گرم بر لیتر) × زمان تماس کلر با آب (دقیقه) ₌ زمان تماس

 

محاسبه دقیق این پارامتر مهم به سه عامل اسیدیته آب، دمای آب و مقدار کلر موجود در آب وابسته است. برای اندازه گیری کلر باقیمانده باید سی دقیقه پس از تزریق کلر به آب وارد عمل شوید در غیر اینصورت عدد دقیقی محاسبه نخواهید کرد. بر اساس استانداردهای بین المللی پارامتر زمان تماس در آبی با اسیدیته کمتر از هشت باید حداقل 15 دقیقه در میلی گرم بر لیتر باشد. لازم به ذکر است که محاسبه شاخص Ct در مخزن ذخیره متفاوت از آن چه در بالا ذکر کردیم خواهد بود. برای این منظور از فرمول زیر استفاده می شود.

 

زمان تماس Dt (دقیقه)₌ حجم مخزن ذخیره آب (متر مکعب)× بیشینه آب خروجی از مخزن (متر مکعب بر دقیقه)

 

 

مقدار کلر مورد نیاز تزریق شده برای ضد عفونی آب

وقتی می بایست میزان کلر مورد نیاز جهت ضد عفونی آب را محاسبه کنیم لازم است به این نکته توجه داشته باشیم. میزان کلر باقیمانده در آب با توجه به کیفیت و کمیت آب متفاوت خواهد بود. این میزان برای موارد مختلف متفاوت است که در جدول زیر به اختصار ذکر خواهیم کرد.

کلر باقیمانده

مقدار

آب آشامیدنی

حداکثر نیم میلی گرم در لیتر

استخر شنا

حداکثر سه میلی گرم در لیتر

برای محاسبه مقدار کلر مورد نیاز جهت تزریق درون آب برای ضد عفونی آب می بایست از فرمول زیر استفاده کرد.

مقدار کلر مورد نیاز برای تزریق به آب (میلی گرم بر لیتر)₌ کلر ترکیب شده₊ کلر باقیمانده

به خاطر داشته باشید محاسبه میزان کلر باقیمانده با توجه به کمیت و کیفیت آب متفاوت خواهد بود. برا محاسبه مقدار کلر ترکیب شده می بایست از فرمولی که در ابتدای محتوا ذکر کردیم استفاده نمود. برای محاسبه مقدار کلر باقیمانده نیز باید از فرمول دوم استفاده کرد. با تجمیع اعداد به دست آمده از دو فرمول ابتدایی محتوا مقدار کلر مورد نیاز جهت تزریق به آب برای ضد عفونی آن به دست خواهد آمد. 

چند گرم پودر کلر برای گندزدایی آب لازم است؟

برای استفاده از پودر کلر جهت ضد عفونی آب لازم است ابتدا آن را در آب حل کرده و سپس مورد استفاده قرار داد. بنابراین اولین پرسشی که به ذهن ما خطور می کند این است که چند گرم پودر کلر برای ضد عفونی آب نیاز است. به طور کلی برای پاسخ به این سوال مهم لازم است به مهمترین عوامل تاثیرگذار بر این مقدار اشاره کنیم. قدرت گندزدایی پودر کلر یک عامل تاثیرگذار بر میزان کلر مورد نیاز است. برای نشان دادن قدرت متفاوت پودر کلر به کمک یک مثال این موضوع را نمایش خواهیم داد. پودر آهک کلرینه به میزان 35 درصد کلر فعال دارد. در حالیکه هیپوکلریت کلسیم 70 درصد کلر فعال دارد. بنابراین قدرت نوع دوم برای ضد عفونی آب بالاتر است.

مورد دیگر که بر وزن کلر مورد نیاز برای ضد عفونی آب اهمیت دارد، غلظت محلول کلر است. منظور از غلظت محلول کلر، میزان کلر فعال است. در صورتی که میزان کلر فعال بالا باشد به مقدار کمتری کلر نیاز است. در صورتی که اگر میزان کلر فعال در کلر انتخابی بالاتر باشد می توان از مقادیر کمتری برای ضد عفونی آب بهره برد. غلظت محلول کلر حداقل یک درصد و حداکثر 5 درصد می تواند باشد. پودر کلر از هر نوعی که باشد همواره مقدار اندکی ناخالصی دارد. پس از تزریق کلر این ناخالصی ها در سیستم ته نشین شده و منشا آسیب به آن خواهند شد. برای مقابله با اثرات زیانبار این امر می توان محلول کلر به مدت حداکثر 24 در یک مخزن مناسب قرار داد. این امر موجب ته نشین شدن ناخالصی ها خواهد شد.

   

9 / 10
از 10 کاربر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :