02146076082
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 17 آبان 1402 در ساعت 10 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

قبل از آنکه در خصوص کلرزن مایع صحبت کنیم لازم است ابتدا در مورد اهمیت بهداشت آب استخر مطالبی بیان کنیم. شاید اتفاق افتاده باشد که شما برای چند روز متوالی خانه یا اتومبیل خود را اصلا تمیز نکرده باشید. با این حال هنوز هم امکان استفاده و زندگی کردن در محیط آن ها برای شما وجود داشته است. اما این بحث در خصوص استخر و آب آن، امکان نخواهد داشت. عدم پاکیزگی آب استخر به این معنی است که شما قصد شنا کردن ندارید؛ حتی اگر این طور نباشد شما نخواهید توانست در آب آن شنا کنید. بنابراین برای تمیز کردن یا به عبارتی ضدعفونی کردن آب استخر می بایست از گندزداها و مواد ضدعفونی کننده مخصوص استفاده کنید. از جمله این مواد می توان به کلر و گاز ازن اشاره کرد. در طول این محتوا ما به بررسی معایب و مزایای هر یک از دو ماده گفته شده می پردازیم. در پایان شما می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

کلرزن مایع و ضدعفونی آب استخر

کلرزن مایع دستگاهی است که کمک می کند آب استخر را عاری از هر گونه باکتری و پاتوژن بیماری زا کنید. استفاده از کلر برای ضدعفونی آب استخر از رشد جلبک ها و عوامل بیماری زا همچون باکتری ای-کولای ممانعت به عمل می آورد. همچنین مواد شیمیایی متصاعد از شناگران و محیط را دفع خواهد کرد. در نتیجه این عمل، آب استخر ایمن و پاکیزه خواهد شد. جهت ضدعفونی کردن آب استخر به وسیله کلر می توانید از یکی از اشکال آن به شرح زیر استفاده کنید. البته برخی از این اشکال را می توان در کلرزن مایع، پکیج تزریق کلر یا کلریناتور استفاده کنید.

-  قرص کلر

- کلر گرانول

- مایع کلر

-  گاز کلر

- کلریناتورهای نمکی

 

دستگاه کلرزن مایع

مزیت های استفاده از کلر و کلرزن مایع

برای این که متوجه شویم استفاده از یک ماده همچون کلر از طریق کلرزن مایع برای ما مزیتی به همراه دارد یا نه، کافی است جنبه های مثبت آن را مطالعه کنیم. بر این اساس برخی از ابعاد مثبت استفاده از پکیج تزریق کلر را در زیر بیان خواهیم کرد.

-  در دسترس بودن

- غیر فعال کردن عوامل بیماری زا موجود در آب

- استفاده از اشکال مختلف کلر

-  اکسید کردن مواد و آلاینده های موجود در آب

- قابل استفاده در استخرهای درونی و بیرونی

-  حفظ غلظت مازاد (باقیمانده) کلر در آب

ضدعفونی آب استخر

ازن، جایگزین کلرزن مایع در استخر

علاوه بر کلرزن مایع و استفاده از اشکال مختلف کلر برای ضدعفونی کردن آب استخر می توان از گاز ازن بهره برد. ازن مورد نیاز برای این امر توسط دستگاه ازن ساز یا ازوناتور تولید می شود. دستگاه ازن ساز به دستگاه تصفیه آب استخر متصل خواهد شد و از این طریق ضدعفونی کردن آب استخر را انجام می دهد. پس از این که آب ضدعفونی شده، وارد محیط استخر می شود غلظت بسیار کمی از گاز ضدعفونی کننده ازن را در خود خواهد داشت. دستگاه ازن ساز معمولا از طریق یکی از روش های زیر به تولید ازن می پردازد.

- تخلیه ازن (استفاده از این روش برای تولید ازن جهت ضدعفونی کردن آب استخر گران و پر هزینه است. بنابراین طرفداران چندانی ندارد.)

-  نور ماورا بنفش

هر دو روش ذکر شده در بالا غلظت بسیار کمی از گاز ازن را در آب ضدعفونی شده بر جای خواهند گذاشت. به همین دلیل لازم است برای حفظ سلامت آب و سلامت شناگران از یک ضدعفونی کننده دیگر همراه آن استفاده کرد. معمولا از کلر با کمک دستگاه کلرزن مایع برای تکمیل روند ضدعفونی آب استخر استفاده می شود.

 

مزیت های استفاده از ازن برای ضدعفونی آب

ما در بالا توضیح دادیم استفاده از کلر به وسیله کلرزن مایع به عنوان مکمل ازن برای ضدعفونی کردن آب استخر ضرورت دارد. با این وجود استفاده از این گاز برای گندزدایی کردن آب استخر مزیت هایی دارد که در زیر به برخی از مهمترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

- تولید گاز در محل

- غیر فعال کردن عوامل بیماری زا

- اکسایش قوی آلاینده ها

- قابلیت استفاده در استخرهای باز و سرپوشیده

مهمترین نقطه ضعف ازن برای ضدعفونی کردن آب استخر این است که به طور قطعی نیازمند ضدعفونی کننده مکمل است. برای این منظور می توان به وسیله کلرزن مایع، کلر را مورد استفاده قرار داد. بنابراین گاز ازن به ضدعفونی کننده باقیمانده برای ضدعفونی کامل آب استخر نیازمند است.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر به بخش محصولات سایت مراجع شود

گندزدایی آب استخر

10 / 10
از 1 کاربر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :