02146076082
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 26 مهر 1402 در ساعت 8 : 46 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

استفاده های متعددی برای آب وجود دارد؛ اما نکته مهم در خصوص همه آنها این است که می بایست از آب سالم و بهداشتی استفاده کرد. استفاده از آب در صنایع، کشاورزی، مصارف خانگی، ورزشی و تفریحی نیازمند یک سری ویژگی ها است که آب باید آنها را دارا باشد. استفاده از آب برای مصارف تفریحی و ورزشی به ویژه در استخرها نیازمند تصفیه مداوم و با کیفیت است. در طول این محتوا ما انواع تصفیه آب استخر را بیان خواهیم کرد. همچنین در مورد انواع تصفیه آب استخر توضیحاتی ارائه خواهیم داد. بنابراین در صورت علاقه می توانید این محتوا را تا پایان همراهی کنید.

 

اهمیت تصفیه آب استخر و فیلتر شنی

استفاده از دستگاه تصفیه برای پاکیزه و بهداشتی کردن آب استخر اهمیت وافری دارد. برای این منظور انواع تصفیه آب استخر وجود دارد که به فراخور نیاز، میتوان از آنها استفاده کرد. استفاده عموم از آب استخر برای فعالیت های متعدد تفریحی و ورزشی موجب آلوده شدن و غیر بهداشتی شدن آن خواهد شد در نتیجه استفاده از انواع تصفیه آب استخر اهمیت پیدا می کند. همچنین در صورتی که آب استخر دارای مواد محلول مختلف و نیز حاوی پاتوژن های بیماری زا باشد موجب بیمار شدن افراد استفاده کننده خواهد شد. عمده بیماری هایی که از طریق آب استخر غیر بهداشتی ظاهر می شوند، پوستی هستند. به طور کلی انواع تصفیه آب استخر را می توان در سه دسته کلی جای داد. این سه دسته شامل فیلترهای کارتریجی، دیاتومه ای و شنی می باشند.

 

انواع تصفیه آب استخر کدامند؟

ما در بالا سه نوع کلی از انواع تصفیه آب استخر را ذکر کردیم. به طور کلی باید بگوییم هشت مرحله برای انواع تصفیه آب استخر وجود دارد. هشت مرحله را در زیر به صورت خلاصه بیان خواهیم کرد.

-  تصفیه به کمک آشغالگیر

-  تصفیه به کمک فیلترهای شنی

-   تصفیه به کمک فیلترهای کربنی

-   تصفیه به کمک سختی گیر رزینی

-  تصفیه به کمک فیلترهای اسمز معکوس

-   تصفیه به کمک کلر

-  تصفیه به کمک ازن

-   تصفیه به کمک اشعه ماورا بنفش

همانطور که بیان کردیم انواع تصفیه آب استخر از هشت مرحله بالا برای بهداشتی و قابل استفاده کردن آب استخر استفاده می کنند. انواع تصفیه آب استخر ابتدا از فیلترهای درشت و سپس از فیلترهای ریزتر برای تصفیه آب استفاده می کنند. پس از عبور آب از فیلترهای ریز و درشت مذکور، نوبت به گندزدایی آب می رسد. فرایند گندزدایی می تواند به کمک کلر، گاز ازن یا اشعه ماورابنفش صورت گیرد. همچنین امکان دارد از سه روش به صورت همزمان استفاده شود.

 به طور کلی باید بگوییم فرایند گندزدایی موجب شفاف و زلال شدن آب استخر می شود. در انواع تصفیه آب استخر لازم است از مرحله گندزدایی استفاده نمود. مرحله گندزدایی در صورتی که به صورت شیمیایی انجام گیرد و بیش از مقدار معین استفاده شود می تواند نتیجه عکس داشته باشد. به طور مثال استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی برای گندزدایی آب استخر می تواند موجب رشد جلبک ها و تغییر رنگ آب شود.

 

انواع تصفیه آب استخر با فیلترهای مختلف

ما در بالا ذکر کردیم انواع تصفیه آب استخر می تواند به کمک فیلترهای کارتریجی، دیاتومه یا شنی انجام گیرد. فیلترهای کارتریجی توانایی حذف ذرات معلق موجود در آب استخر تا اندازه حداکثر 100 میکرون را دارند. طول این فیلترها حداقل 10 و حداکثر 40 سانتی متر است. با توجه به حجم آب استخر و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آب آن می توانید از مناسب ترین این فیلترها برای تصفیه آب استخر بهره مند شوید. فیلترهای دیاتومه ای را می توان با اتصالات حداکثر دو اینچ مورد استفاده قرار داد.

 امکان قرارگیری مستقیم خاک دیاتومه ای درون انواع تصفیه آب استخر وجود نخواهد داشت. بنابراین لازم است از طریق استرینر عمل کرد. فیلترهای شنی به دو صورت باز و بسته برای انواع تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار می گیرند. فیلترهای شنی را می توان در اندازه های مختلف از بازار تهیه نمود. همچنین توانایی فیلترهای شنی برای تصفیه آب استخر با توجه به ویژگی های فیزیکی متفاوتی که دارند متفاوت می باشد.

 

فیلتر شنی frpو انواع تصفیه آب استخر

ما در بالا فیلترهای متعددی برای تصفیه آب استخر معرفی کردیم. ساده ترین روش از میان انواع تصفیه آب استخر، استفاده از فیلترهای شنی فایبرگلاس است. این فیلترها قیمت مناسبی داشته و سبک وزن هم هستند. علاوه بر این طریقه نصب آن ها آسان و راحت است. فیلترهای شنی فلزی فرایند تصفیه آب استخر را با سرعت کمتری انجام می دهند در حالی که فیلترهای فایبرگلاس این فرایند را با سرعت بالاتری انجام می دهند.

 

آب استخر

9 / 10
از 5 کاربر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :